BUX 138557.68 0,68 %
OTP 44490 1,16 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia alig tudta felhasználni az uniós forrásokat

2009. november 18. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A 2007-2013 közötti időszakra Szlovákia számára elkülönített 11,361 milliárd eurónyi uniós forrásból október végéig Pozsony mindössze 233,9 millió eurót tudott lehívni, ami a teljes összeg 2,06 százaléka. Ez különösen annak fényében riasztóan alacsony mutató, hogy a 2010-es, már a parlament által is elfogadott szlovák állami költségvetés szinte teljesen az uniós források intenzív kiaknázására épül. A jövő évi büdzsé azzal számol, hogy 3,5 milliárd euró uniós pénzeszközt pályáznak meg sikerrel az egyes minisztériumok, ezzel is csupán tartva az eleve magasra, a GDP-hez viszonyított 5,5 százalékra tervezett államháztartási hiányt. A feltüntetett 3,5 milliárdos célösszeg csaknem 15-szöröse a 2007 és 2009 októbere között lehívott forrásoknak. A pénzügyminisztérium hozzátette, hogy a csak 2007-re vonatkozó összeg 33 százalékát már lehívták, emellett a 2004-2006 közötti időszak strukturális alapjainak teljes, 1,169 milliárd euróra rúgó összegét is sikerült 100 százalékosan kimeríteni. Mivel az uniós források fő kezelője, a régiófejlesztési minisztérium élén egy botrányos (az unió által végül nem finanszírozott) tender miatt személycsere történt és az új miniszter pozíciója szintén bizonytalan, ezért kétséges, hogy a szaktárca jövőre a kívánt mértékben tudna lehívni az uniós pénzeszközökből.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet