BUX 138557.68 0,68 %
OTP 44490 1,16 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia és a H1N1: beteg viszonyok

2009. november 10. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákia a napokban szerződést ír alá a H1N1 elleni védőoltás egyik gyártójával és az állami tartalékokat kezelő szerv révén olyan vakcinára tesz szert, amely európai tanúsítvánnyal rendelkezik - közölte a szlovák televízió vasárnapi vitaműsorában Richard Rasi egészségügyi miniszter, aki szerint az országban körülbelül annyi az influenzás megbetegedés, mint tavaly ilyenkor, ezért nem lehet járványról beszélni. A Hospodárské Noviny gazdasági napilap tegnapi cikke szerint viszont a közbeszerzési hivatal nem tud arról, hogy a Fico-kormány bárkinél is megrendelte volna a vakcinákat. "A törvényből eredően ha pályázatot írnak ki ekkora tételben, akkor értesíteni kell bennünket" - nyilatkozta Rudolf Kulman, a hivatal alelnöke. Richard Rasi azzal magyarázza tárcája hallgatását, hogy a vakcinák beszerzése az állami tartalékalap feladata, az pedig mindennemű tájékoztatástól elzárkózott. Jelenleg tehát az a helyzet, hogy míg Szlovákiában már 200 polgárnál igazolták az A/H1N1 típusú vírust - a H1N1-gyel kapcsolatos egyetlen halálesetet viszont cáfolták -, addig homály fedi, hogy Pozsony melyik gyártónál rendelte meg az oltóanyagot, ha egyáltalán megtette.
Szlovákia eddig két területen lépett: lezárta az ugari határátkelőt az ukrán határszakaszán, az egészségügyi minisztérium pedig nem ajánlja, hogy a szlovákiai polgárok Magyarországon vegyenek vakcinát. "Szlovák orvos nem írhatja fel a nemzetközi certifikátummal nem rendelkező magyar oltóanyagot, mivel az Szlovákiában nincs regisztrálva. Ha az orvos mégis felírja, akkor törvénysértést követ el. Ezzel párhuzamosan a páciensnek tudatosítania kell, hogy az oltással járó összes kockázatot magára vállalja" - nyilatkozta Zuzana Cizmáriková, a szaktárca szóvivője.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet