Vladimír Chovan szlovák földművelésügyi miniszter, aki korábban a szlovák tejtermelők szövetségének elnöke volt, a héten arra buzdította a hazai tejtermelőket, hogy ha belföldön képtelenek jó áron megválni a tejtől, adják el külföldön. A tejpiacon továbbra is kormoly gondok vannak, a gazdákon azonban némileg segített a nyers tehéntej kivitele - vallja a miniszter, aki szerint a szlovák tejtermelőknek külföldön 26-30 eurócentet fizetnek egy literért, ráadásul a külföldi felvásárlók a szállítás költségeit is állják. A tárcavezető nem tartja hatékony tiltakozási módnak a tej kiöntését a tejfeldolgozók előtt, hiszen ezzel korábban sem értek el semmit. A szlovák gazdák számára szerinte ígéretes piacot jelenthet például Bulgária, ahol a tejtermelést gyakorlatilag szétverték, az ottani tejipari cégek ezért külföldön keresnek beszállítókat. Az Európai Unióban már nőtt a tej felvásárlási ára, ami Chovan szerint részben a tejpor intervenciós felvásárlásának köszönhető. Továbbra is az a nagy kérdés, hogy Szlovákia, talán egyedüli országként Európában, miért nem használta ki az intervenciós felvásárlás lehetőségét, ami a literenkénti árat 21 centen stabilizálta volna - nyilatkozta Chovan. Szerinte az intervenciós felvásárlás elmaradása miatt zuhantak az árak a literenkénti 14-17,5 centre. A szlovák tejfeldolgozók 850 millió liter tejet szeretnének felvásárolni, miközben az országban talán még 800 millió liternyit sem sikerül megtermelni - figyelmeztetett Chovan.
