BUX 138602.48 0,71 %
OTP 44500 1,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Államosíthat Szlovákia

2009. november 5. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szlovák munkaadó szervezetek és az ellenzék tiltakozása ellenére a szlovák parlament tegnap sürgősségi eljárás keretében elfogadta az úgynevezett stratégiai vállalatokról szóló törvényt. A beterjesztő, Lubomír Jahnátek gazdasági miniszter szerint a törvénnyel felveszik a harcot a gazdasági válsággal, mivel így megmenthetők az állam szempontjából stratégiai fontosságúnak minősített, bajba jutott nagyvállalatok, a bírálók viszont azt állítják, hogy az államosításnak veti meg az ágyat. A törvénytervezet megvitatásakor azt sikerült elérni, hogy a jogszabály csak 2010. december végéig lesz hatályban, tehát a válság időszakára szorítkozik.
A törvény szerint azon csődeljárás alatt álló cégeknek a vagyonára, amelyeket stratégiainak minősítenek, az államnak elővásárlási joga lesz. A kormány a parlament által gyorsított eljárásban elfogadott jogszabály szerint stratégiainak minősíthet minden olyan csődeljárás alatt álló céget, amelynek több mint 500 alkalmazottja van, és az energetikában, a közművek üzemeltetésében vagy más, az állam működése szempontjából fontos ágazatban tevékenykedik. A vállalat stratégiaivá nyilvánítása az ágazati miniszterek dolga lesz. A csődbiztos meghatározott áron lesz köteles felkínálni a cég vagyonát az államnak. Az államot ilyen esetekben a Nemzeti Vagyonalap (FNM) képviseli, amely eladhatja az érintett céget egy megfelelő ajánlatot tevő vevőnek. A csődbiztos kötelessége lesz annak a megakadályozása is, hogy a cégnél ne kerüljön sor indokolatlanul tömeges elbocsátásokra.
Ivan Stefanec, a Dzurinda vezette ellenzéki SDKÚ-DS parlamenti képviselője szerint a törvény újabb próbálkozás az államosításra. Simon Zsolt, a Híd alelnöke tragikomikusnak tartja, hogy az állam a kifosztott magáncégeket akarja talpra állítani az adófizetők pénzén. A Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) szerint egy ilyen törvénynek semmi keresnivalója egy működő piacgazdaságban. Róbert Kicina, a PAS ügyvezető igazgatója úgy véli, hogy ez csak elbizonytalanítja a befektetőket, és ront a vállalkozói környezeten.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet