A szlovák parlament a múlt héten nagy titokban elfogadta azt a pénzügyminisztériumi javaslatot, amely szerint jövőre nem emelkedik az szja adómentes része - értesültek a hétfői szlovák lapok. A Dzurinda-kormány 2004-es adóreformja óta minden évben nőtt a személyi jövedelemadóból leírható adómentes rész. Ez idén 4026 euró, aminek 2010-ben 4167 euróra kellett volna emelkednie - a szinten tartás minden munkavállalónak 26,80 euró kiadást jelent. A lépés az önkormányzatok érdekét szolgálja, ugyanis az szja 94 százaléka ezek kasszáját gyarapítja, és az adómentes rész változatlanul hagyása évi 33 millió euró többletbevételt eredményez. A Hospodárské Noviny gazdasági napilap hétfői száma úgy tudja, hogy Peter Kazimir pénzügyi államtitkár egy "balos" adóreform-koncepcióval rukkolt elő, ami növelné a társasági adót és visszaállítaná a természetes személyek progresszív adóztatását (jelenleg 19 százalékos egykulcsos adó van érvényben). Szerinte ez a vezető kormánypárt, a magát szociáldemokratának tartó Smer számára elfogadható lenne. Ugyanakkor a 2010. júniusi parlamenti választásokig várhatóan nem nyúlnak az adórendszerhez.
