Mégsem a szakszervezetek és a munkaügyi minisztérium által követelt 8,1 százalékkal emelkedik 2010-ben Szlovákiában a minimálbér. A Fico-kormány tegnapi döntése értelmében a minimálbér januártól 4,1 százalékkal nő, azaz a fizetések alsó határa 295,50 euróról 307,70 euróra emelkedik (a követelt 319,50 euró helyett). A hosszú heteken át tartó tárgyalássorozat eredményeként olyan kompromisszum született, hogy 2011-ben újra 4 százalékkal nőhet a minimálbér.
"Ez a lépés növelni fogja a munkanélküliséget és nehezíti a munkahelykeresést a jelenlegi munkanélkülieknek, főleg a szakképzetlen munkaerőnek. Rontani fogja a vállalatok helyzetét is, amelyek így nehezebben tudnak majd megbirkózni a válság hatásaival" - mondta a pozsonyi Új Szónak Martin Hosták, a Munkáltatók Országos Uniójának (RÚZ) titkára, aki szerint elsősorban azokat az ágazatokat érinti majd ez az intézkedés, ahol alacsonyabb a bérszint és erős a konkurencia, ilyen például a már eleve hanyatló textil- és konfekcióipar. A Fico-kormány szerint ilyen mértékű emelés nem lesz olyan negatív hatással a gazdaságra, mint ahogyan azt a munkáltatók állítják.
