Szlovákiában hónapok óta vitáznak arról, hogy 2010-től hány százalékkal emelkedjen a minimálbér. A szlovák munkaügyi minisztérium a válság ellenére is 8,1 százalékkal emelné a minimálbért január elsejétől - ezzel a jelenlegi 295,50 euróról 319,50 euróra nőne -, a munkáltatók szerint viszont ez rontaná a cégek helyzetét most, amikor csökken a termelékenység. Martin Hosták, a Munkaadók Országos Uniójának elnöke úgy véli, a minimálbér emelése főleg a szegényebb régiókban működő vállalkozásokat hozná nehéz helyzetbe, sokan a csőd szélére sodródhatnak emiatt. Robert Fico miniszterelnök három évre elosztott 8 százalékos minimálbér-fejlesztést javasolt: a jövő évi 4 százalékot 2-2 százalék követné 2011-ben és 2012-ben.
A szakszervezetek általában is követelik a bérek emelését, Emil Machyna, a vasasok elnöke például közölte: jövőre 5,2-5,5 százalék közötti bérfejlesztést akar kiharcolni a gépiparban, a kohászatban és az elektrotechnikai iparban dolgozóknak. Jozef Borgula, a szlovák gépipari szövetség elnöke kizártnak tart ilyen arányú emelést. Szinte az összes cég megpróbálja megőrizni a munkahelyeket - nyilatkozta -, ha viszont túlzott nyomást gyakorolnak a bérekre, akkor ez elbocsátási hullámot eredményezhet.
2009 második negyedévében az országos átlagbér 732,50 euróra rúgott Szlovákiában, augusztusban az iparban 727,8 euró volt, ami 0,9 százalékos reálbér-növekedést jelent éves összevetésben. Mivel az országban a munkanélküliségi ráta már túllépte a 12 százalékot és 2010 első felében várhatóan tovább nő, a közeljövőben nem várható érdemi bérfejlesztés. A tegnap közzétett adatok szerint szeptemberben 2005 márciusa óta a legmagasabb szintre, 12,45 százalékra emelkedett a munkanélküliség.
