BUX 139130.35 1,09 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Durva deficit Csehországban

2009. október 18. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csehország GDP-arányos államháztartási hiánya idén elérheti a 6,5 százalékot - közölte pénteken Jan Fischer miniszterelnök. A pénzügyminisztérium korábban 3,9 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt vetített előre, az éves deficit mértékét még szeptemberben is csak 5,5 százalékra várták. Az Európai Bizottság (EB) október első hetében túlzottdeficit-eljárást indított Prága ellen, mivel a hiány túllépte a maastrichti szabályok által megengedett 3 százalékot. Az EB Csehországot a közfinanszírozás terén a legkockázatosabb uniós tagállamok között tartja nyilván. 2008-ban a hiány mindössze 2,1 százalékra rúgott, Eduard Janota pénzügyminiszter úgy becsüli, hogy a jövő évi deficit 5,5 százalék lesz. Ha a Fischer-kabinet szeptemberben nem fogadtatta volna el a parlamenttel a gazdasági megszorító csomagot, amely a költségvetési hiányt 230 milliárdról 163 milliárd koronára (1 korona kb. 10 forint) szorítja le, akkor a 2010-es államháztartási hiány elérhette volna a GDP 7 százalékát.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet