A szlovák kormány ismét a magánnyugdíjpénztárak megregulázására készül: mint Robert Fico szlovák miniszterelnök a legutóbbi kormányülésen elmondta, olyan törvénymódosítást készítenek elő, amelynek értelmében a nyugdíjpénztárak kötelesek lesznek ugyanolyan hozamot biztosítani, mint amekkora nyugdíjemelést hajtanak végre az állami ellátásban. Ha például a nyugdíjak 3 százalékkal emelkednek - ennyivel nőnek 2010 januárjától -, akkor a nyugdíjalapok kezelőinek is éves szinten legalább 3 százalékos hozamot kell elérniük.
A Fico-kabinet 2006 óta folyamatosan bombázza a mintegy másfél millió ügyfél befizetéseit kezelő nyugdíjpénztárakat - több ízben újra is nyitotta a rendszert, ám a kilépők számával nem volt elégedett. Ezt követően 2009 márciusában olyan törvényt fogadtatott el a parlamenttel, amelynek alapján a nyugdíjpénztáraknak nem éri meg részvényekbe fektetni, ezért a részvénypiacok idei szárnyalásából nem profitáltak a szlovák nyugdíjalapok.
"A nyugdíjpénztárak a nyugdíjtörvény idei módosítása miatt nem fektetnek részvényekbe, mert saját forrásból kellene fedezniük az esetleges veszteséget, még akkor is, ha ez rövid távon, féléves időszak alatt keletkezett. Részvényekbe hosszú távon érdemes fektetni - magyarázta Martin Chren, a Hayek Alapítvány igazgatója a pozsonyi Új Szónak. - A nyugdíjpénztárak ennek hatására logikusan olyan értékpapírokba fektetnek, amelyek stabil hozamot biztosítanak, nem pedig olyanokba, amelyeknek ugyan nagyobb a hozamuk, de rövid távon veszteségesek lehetnek, mint például a részvények."
A szlovák kormány azért támadja folyamatosan a magánnyugdíjpénztárakat, mert az állami nyugdíjfolyósítási rendszer hiánnyal küszködik: idén állítólag 500 millió eurót kell belepumpálni a rendszerbe, jövőre pedig 1,4 milliárdot. Robert Fico maga is lejárató kampányt folytat a nyugdíjpénztárak kezelői ellen: spekulánsoknak nevezi őket, lefaragtatta a működési költségeiket, legutóbb pedig "a polgárokon végrehajtott zseniális csalásnak" titulálta a magánpénztárakat.
