BUX 139080.21 1,06 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak vitatkoznak a szlovákok?

2009. október 12. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákiában a Fico-kormány regnálásának kezdete, azaz 2006 júliusa óta folyamatosan napirenden van a Dzurinda-kabinet idején végrehajtott privatizációk bírálata. Robert Fico miniszterelnök rendre rohamokat indít a szerinte áron alul és feleslegesen magánosított cégek külföldi tulajdonosai ellen: kedvenc céltáblái a Gas de France Suez és az E.On Ruhrgas által részlegesen - 49 százalékban - felvásárolt Slovensky Plynárensky Priemysel gázművek, illetve az olasz Enel 66 százalékos többségi tulajdonába került Slovenské Elektrárne villamos művek. Fico a gázművek német és francia tulajdonosának egyenesen felajánlotta, hogy az állam visszavásárolja a részesedésüket, az Enellel pedig éppen a napokban zárták le a villamos művek privatizálásakor folyósított összeg nagyságáról szóló vitát.
Miközben a magánosítási szerződések felmondására irányuló törekvések eddig a szavak szintjén maradtak, a magántulajdonú egészségügyi pénztárak és a magánnyugdíjpénztárak külföldi tulajdonosait már alaposan korlátozták tevékenységükben. Például az egészségbiztosítók esetében a teljes nyereséget vissza kell forgatni az egészségügybe, ami miatt a Fico-kormány nemzetközi per(ek) elébe néz.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet