BUX 139080.21 1,06 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb megszorító csomagra van szükség Csehországban

2009. október 6. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Eduard Janota cseh pénzügyminiszter jövő tavasszal egy újabb megszorító intézkedéscsomaggal (az első a 2010-es állami költségvetés része) akar előrukkolni, amely 2011-től lépne életbe. A Fischer-kabinet minisztere a cseh televízió vitaműsorában úgy fogalmazott, hogy csökkenteni kell az állam szociális kiadásait, le kell faragni a lakás-takarékpénztárak állami prémiumának összegét, emellett indokolt felvetni a progresszívebb adózás kérdését. Janota szerint a megszorító intézkedések miatt számos törvény módosításra szorul, "az adókat és a kiadásokat szabályozó hatályos törvények ugyanis nagyon megnehezítik a lefaragásokat". Márpedig a jelenlegi konstelláció nem teszi lehetővé, hogy a későbbiekben a GDP 5,5 százaléka alá szorítsák a költségvetés hiányát. Janotával egyetértett Miroslav Kalousek, a tavasszal megbuktatott Topolánek-kormány volt pénzügyminisztere is, aki a tévéműsorban közölte: Öt éven belül legalább elméletileg kiegyensúlyozott állami költségvetést kell kidolgozni. Jelenleg ugyanis még a GDP évi 4 százalékos növekedése mellett is képtelenség a kiegyenlített büdzsé összeállítása.
A cseh honatyák már elfogadták Janota első csomagját, ezért a 2010-es állami költségvetés-tervezet jóváhagyása nem ütközhet érdemi akadályokba. A büdzsé a GDP 5,3 százalékát kitevő deficittel számol.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet