BUX 140024.38 0,29 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egészségügyi reformot sürget Obama

Az őszi kampány kezdetén elmondott beszédében a megegyezést sürgette az amerikai elnök a 10 év alatt 900 milliárd dollárba kerülő átalakításokkal kapcsolatban.

2009. szeptember 10. csütörtök, 11:23

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A viták ideje elmúlt, most kell segítenünk amerikaiak millióin, akár rendelkeznek egészségügyi biztosítással, akár nem - mondta Barack Obama amerikai elnök tegnapi esti beszédében az egészségügyi módosítások kapcsán. Az elnök szerint a változtatások összesen 900 milliárd dollárba kerülnek majd egy évtized alatt, ami kevesebb mint az afgán háborúk, vagy a leggazdagabbak szűk rétegétének kedvező kilencvenes évekbeli adócsökkentések költsége volt - tette hozzá. A televízióban is közvetített kongresszusi ülésen Obama arról is beszélt, hogy a szövetségi kormánynak a privát szektorral versenyezve kellene beszállnia az egészségügyi biztosítások piacára. Emellett bármilyen alternatívára nyitott, ami lehetővé teszi az emberek számára a választék bővítését - húzta alá. A tegnapi beszéd része annak az őszi kampánynak, amely az egészségügyi rendszer átalakításának keresztülvitelét célozza. Obama szerint a tervek 80 százalékában egyetértés mutatkozik, ugyanakkor - a republikánusokra utalva - megjegyezte: az őszinte vita helyett eddig taktikázás, ideológiai háború folyt, ami nem adta meg a kompromisszum lehetőségét.

Közben egy, a Wall Street Journal által idézett közvélemény-kutatás eredménye szerint megválasztása óta csökken az amerikai elnök népszerűsége Amerikában, ezzel szemben az európaiak még mindig magas osztályzatot adnak tevékenységére. Az európaiak 77 százaléka tartja úgy, hogy Obama nemzetközi ügyek kezelésében nyújtott teljesítménye kielégítő (George W. Bush esetében 19 százaléknyian gondolták így egy éve). Ugyanakkor az öreg kontinens lakosai továbbra is szkteptikusak Amerika afganisztáni céljaival, az iráni nukleáris törekvésekkel szembeni nyomással, illetve Törökország uniós tagságának szorgalmazásával kapcsolatban. Az elnök nem tudta személyes népszerűségét átkonvertálni e szakpolitikai kérdések népszerűségébe - jegyzi meg az elemzés. Az amerikaiak 47 százaléka támogatna egy esetleges Irán elleni csapást az atomfenyegetés megszüntetésére, míg Európában ez az arány csupán 18 százalék. Törökországban az emberek 3 százaléka gondolja úgy, hogy országuk legfőbb nemzetközi partnere az Egyesült Államok legyen. A török EU-tagság támogatottsága is ambivalens, a franciák 12, a németek 16 százaléka szerint lenne előnyös ez a közösségnek, Amerikában viszont 41 százalék gondolja ezt így.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet