BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Véget ért Amerika diadala

Már nem az Amerika által uralt világgazdaság időszakában vagyunk, az USA gazdaságnak pedig komoly esélye van, hogy újabb visszaesés érje el a mostani felívelést követően - mondta a Nobel-díjas Joseph Stiglitz.

2009. szeptember 4. péntek, 11:56

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az amerikai gazdaságnak komoly esélye van arra, hogy a mostani kilábalást követően újabb visszaesést szenvedjen el - mondta Joseph Stiglitz, Nobel-díjas közgazdász, a Columbia egyetem tanára a Bloomberg tudósítása szerint. Nem egyértelmű, hogy a mostani felívelés fenntartható úton halad-e - tette hozzá. Stiglitz két lehetséges forgatókönyvet tart elképzelhetőnek a következő hónapokra. Az egyik, hogy a "rossz közérzet" periódusa következik, amikor a fogyasztás stagnál és a magánbefektetések emelkedésének tempója lassul. A másik lehetőség a kormányzati ösztönzők hatására felélénkülő emelkedés, amit viszont egy hirtelen keletkező hullámvölgy követ, a "W-modellnek" megfelelően. A professzor szerint szignifikáns esélye van a W-alakú felívelésnek, de nem tartja elkerülhetetlennek - előfordulhat, hogy a gazdaság a egyszerűen a gödör aljának közelében mozog majd. Nehéz megjósolni az előttünk álló makropálya irányát, mivel a korábbitól teljes mértékben különböző világban élünk jelenleg - tette hozzá. Az elmúlt év válságát az tette még rosszabbá véleménye szerint, hogy a nem megfelelő szabályozás következtében a pénzügyi szektor egyes vállalatai olyan nagyra tudtak nőni, hogy a rendszer nem tudta kezelni azt a helyzetet, amikor bármelyikük is csődbe ment. Ezek az intézmények nem egyszerűen túl nagyok ahhoz, hogy bukásuk ne okozzon komoly gondot, de túl nagyok ahhoz is, hogy megfelelően irányíthatóak legyenek - húzta alá. A 787 milliárd dolláros szövetségi gazdaságélénkítő program a jelenlegi negyedévben még minden bizonnyal nagyban hozzájárul a növekedéshez, de arra nincs garancia a professzor szerint, hogy a gazdaság meg is tudja tartani ezt a lendületet a jövőben is. Az sem mentette volna meg a világgazdaságot attól, hogy recesszióba süllyedjen, ha az amerikai kormány kisegítette volna az egy évvel ezelőtt csődöt jelentett Lehman Brothers-t - tette hozzá. Rövid távon defláció fenyegeti az amerikai gazdaságot, csökkenhetnek a bérek, hosszabb távon viszont a Fed agresszív monetáris politikája miatt az infláció jelentheti a nagyobb veszélyt Stiglitz szerint. S bár a Fed állítása szerint birtokában vannak azok az eszközök, amelyekkel a deficitet kezelni tudja, azonban az ezzel kapcsolatos bizonytalanság hozzájárul a dollár gyengüléséhez. Ez a legfőbb oka annak, hogy növekvő érdeklődés övezi a globális pénzügyi rendszer dollár fedezetének felváltását más valutával, amit egyébként a logika is egyre inkább kikényszerít - fejtette ki.
A berlini fal és a Lehman Brothers leomlása közötti rövid időszak volt az "amerikai diadal" periódusa, amikor Amerika uralta a globális teret. Ennek most vége, egy sokkal inkább többpólusú világ felé mozdultunk el - összegezte véleményét Stiglitz.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet