A General Motors (GM) pénteki bejelentése szerint készen áll, hogy kikerüljön a csődből, visszanyerve az amerikai vásárlók bizalmát, kifizetve az adófizetők segítségét - írja a Reuters.
A tervek szerint a gyártó 40 napja tartó csődje a fő üzletágak és legfontosabb márkák eladásával zárulna, az új tulajdonos pedig egy 60 százalékban állami tulajdonú társaság lenne, cserébe az 50 millió dolláros finanszírozásért. A vállalat amerikai eladásai 36 százalékkal estek vissza júniusban, a csődeljárás kezdetekor. Fritz Henderson, a március végén hivatalba lépett vezérigazgató tervei egy gyors reagálású, kevésbé bürokratikus és szűkebb vezetői körrel működő cégről szólnak.
A fehérgalléros munkaerőt több mint 20 százalékkal csökkenti a GM az októberi, 6 000 fős leépítés során, a vezetői szinteken a létszámcsökkenést 35 százalékra tervezik. Az újraindítás során kulcskérdés lesz a GM régóta kritizált vállalati kultúrájának átalakítása is. Az újjászületés fogadalmai között szerepel az is, hogy kisebb modellpalettával, kevesebb kereskedéssel, takarékosabb járművek gyártását kezdik meg Detroitban. Az új GM 48 milliárd dollárral kisebb kintlevőséggel, 40 százalékkal kisebb kereskedői hálózattal indul, megszabadulva az olyan, nem jól teljesítő márkáktól, mint a Saab, a Saturn vagy a Hummer. A szakszervezettel való új megegyezés értelmében pedig a japán versenytársak bérezésének megfelelő szintre kerülnek a fizetések is.
