Az olaszországi G8 csúcsértekezleten a világ vezető politikusai egyetértettek abban, hogy a gazdasági válságból való kilábalás még túl törékeny ahhoz, hogy a gazdaságba pumpálandó pénzáramot leállítsák.
Barack Obama amerikai elnök ragaszkodott a gazdaságélénkítő állami intézkedések folytatásához, a mostani tőzsdei korrekciók ugyanis szerinte arra világítanak rá, hogy az eddig világszerte 2 ezer milliárd dollárra rúgó segítségnyújtások "nem hozták vissza az életbe" sem a fogyasztókat, sem a piaci szereplőket. Az amerikai elnök az ABC News műsorában kitért arra is, hogy a kiadások további kölcsönökből való fedezése "potenciálisan kontraproduktív" lehet.
Gordon Brown brit miniszterelnök szerint a G8 legfőbb feladata, hogy "másodszor is ébresztőt fújjon a világgazdaságnak", hozzátéve, hogy olyan jelek tűntek fel, amelyek nem hagyhatunk figyelmen kívül.
Mike Forman, amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó szerint még mindig jelentős bizonytalansági tényezők és kockázatok vannak a rendszerben, ezért a kiszállási módok kidolgozása igen, alkalmazásuk viszont még nem időszerű.
Az újabb állami segítségnyújtás legnagyobb ellenzője Angela Merkel német kancellár, aki már a júniusi EU-csúcson a növekvő - uniós átlagban az egy évvel korábbi 2,3 százalékról az előrejelzések szerint 6 százalékra emelkedő - GDP-arányos államháztartási hiányra, illetve a fenntartható költségvetési politika fontosságára hívta fel a figyelmet.
A kanadai miniszterelnök Stephen Harper az arany középút jegyében azt mondta: "mielőtt újabb állami segítségekről beszélnénk, arra figyelmeztetném a vezetőket, hogy először a már korábban kihirdetett csomagok megvalósulását vizsgálják meg".
Oroszország képviselője, Andrej Bokarev egyetértett azzal, hogy eljött a kiszállási stratégiák megalkotásának ideje.
