BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Autónagyhatalom válhat Oroszországból?

Az Opel körüli felvásárlási harc következtében Oroszország lehet hosszú távon a legnagyobb nyertes, ezt reméli legalábbis az ügyletben résztvevő Szberbank elnöke, German Gref.

2009. június 19. péntek, 09:41

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bár a GM egyre több szereplővel (így a Ripplewood amerikai befektető céggel, illetve a kínai BAIC-cal) folytat tárgyalásokat az Opel 55 százalékos részesedésének sorsáról, a legesélyesebbnek még mindig a kanadai-osztrák beszállító Magna és orosz partnere, a Szberbank tűnik. Az oroszok viszont egyre több vállalatot tömörítenének a konzorciumba és szemük előtt egy cél lebeg: egy, a Volkswagennel vetekedő autóipar.

Eddig orosz oldalról a Szberbank és a csődközeli helyzteben lévő, Oleg Deripaszka érdekeltségébe tartozó Gaz alkotta a Magna melletti szövetségeseket, most arról érkeznek hírek, hogy csatlakozna a Ladákat is gyártó AvtoVaz, illetve talán még a teheratógyár Kamaz is - írja a Financial Times Deutschland.

Mindenesetre a volt pénzügyminiszter, a Gazprom felügyelő bizottsági tagja, valamint Vlagyimir Putyin bizalmasi körébe tartozó Szberbank elnök, German Gref erre törekszik. Nagyszabású terve: Oroszország váljon az autógyártás egyik új, világméretű központjává. És ezalatt nem csak azt érti, hogy az öreg gyárakat egy kicsit versenyképesebbé változtassák.

Gref úgy véli, az új nemzeti autógyártó 3-5 éven belül évi mintegy 6 millió személygépjárművet gyárthatna le. Így a létrejövő vállalat akár a 6,3 millió darabos éves kibocsátással büszkélkedő Volkswagennel is felvehetné a versenyt. Összehasonlításképpen az Opelnél (a brit GM leány Vauxhallal együtt) 1,5 millió, míg az AvtoVaznál csaknem 600 ezer autó fut le a gyártósorról évente.

Gref azt szeretné elérné, hogy az Opelen kívül a GM adja át a Chevrolet márka oroszországi értékesítésének jogát is.

Gref gondolatjátékával csak Putyin június eleji sejtetését pontosítja. Az orosz miniszterelnök akkor azt nyilatkozta, hogy reményeik szerint Oroszországba vándorolhatna a kompetenciák egy része. Az Opel részesedésének Magna és Szberbank általi megszerzése az autóipar fejlesztési stratégiájának részét képezi.

Az ország autóiparát célzó modernizációs tervek egyébként a Renault és a Daimler befektetései ellenére egyelőre rendre megbuktak. Az orosz gyártókapacitása még így is nagyrészt megrekedt a késő '70-es, kora '80-as évek szintjén. És míg a magasabb importvámok ellenére a Toyota, Nissan és Renault oroszországi eladásai folyamatosan nőttek, az ország legnagyobb gyártójának számító AvtoVaz részesedése a 2003-as kétharmadról 23 százalékra olvadt.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet