BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nincs még vége a bankok vesszőfutásának

2009. június 16. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az ötven legnagyobb európai bank további mintegy 50 milliárd euróval kell hogy növelje a hitelveszteségekre képzett céltartalékát, ha az idén a 2008. második félévihez hasonlóan alakul a ráta - áll a Standard & Poor's (S&P) hitelminősítő ügynökség jelentésében. Az S&P szerint az érintett bankok céltartalék-állománya tavaly 128 milliárd euróra rúgott - a leggyorsabban a harmadik és a negyedik negyedévben nőtt -, a 2007-es állomány több mint kétszeresére. Ugyanakkor az S&P nem tart az euróövezeti országok fizetésképtelenségétől, még akkor sem, ha a hitelkrízis nagyban megnövelte a fiskális nyomást és szélesítette az államháztartási hiányokat - idézte a Bloomberg Moritz Kraemert, az ügynökség európai szuverén minősítési részlegének vezetőjét. Nem tartják valószínűnek, hogy ennek akár csak a közelébe is kerülne a tizenhat ország bármelyike, az viszont elképzelhető, hogy a refinanszírozás drágulni fog. Az olyan országok, mint Írország, Spanyolország, Olaszország vagy Görögország a közeljövőben aligha tudnak visszatérni a válság előtti hitelbesorolási szintre - tette hozzá Kraemer.
Az Európai Központi Bank (ECB) hétfőn kiadott pénzügyi stabilitási jelentése szerint az eurózóna bankjainak még összesen 205 milliárd euró veszteséggel kell számolniuk az idén és jövőre, ahogy a recesszió nyomán rákényszerülnek további rossz hitelek leírására. Az érintett pénzintézeteknek már 265 milliárd eurótól kellett búcsút venniük 2007 közepe, a hitelválság kezdete óta.

Szabó Márta
Szabó Márta
Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet