Oroszország, Belorusszia és Kazahsztán a jövőben nem önállóan, hanem együttesen igyekszik a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) tagjává válni - mondta Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök. A Bloomberg szerint a három ország egységes közös vámterületként pályázna a WTO-tagságra.
Június 4-én Elvira Nabiullina orosz gazdasági miniszter még arról beszélt Szentpéterváron, hogy országa 16 év után valószínűleg jövőre teljesíti a WTO-tagság feltételeit; ekkor még nem esett szó a két másik országgal való csoportos jelentkezésről. A WTO-nál azt mondták, hivatalos jelzést még nem kaptak erről a szándékról.
Alexszej Portanszki, egy Oroszország WTO-tagságát támogató civil szervezet elnöke szerint a csoportos jelentkezés "elméletben" kiváló, de igen sok időt vesz majd igénybe egy ilyen vámunió létrehozása, és számolni kell a Belorussziával fenntartott kapcsolat nehézségeivel is. Portanszki hozzátette: Oroszország önállóan is csatlakozhatna a világszervezethez 2010 elején, a közös vámterület létrehozásával pedig csak időveszteség éri az országot.
Maxim Oreskin, a Rosbank elemzője szerint viszont a három ország szoros gazdasági kapcsolatai következtében, ha a három közül csak bármelyik egy kerülne be a WTO-ba, az a kereskedelmi kapcsolatok egyoldalúságához vezetne.
Putyin szerint az unió 2010. január 1-jén kezdené meg, és 2011. július 1-jével fejezné be működését.
