BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Osztalékvita a lengyel nagybanknál

Az állami tulajdonú PKO Banks Polski osztalékfizetésének visszatartását kéri a központi bank vezére a miniszterelnöktől; az összeget tőkeemelésre fordítanák.

2009. június 9. kedd, 16:30

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A lengyel központi bank vezetője, Slawomir Skrzypek arra kérte Donald Tusk miniszterelnököt, hogy akadályozza meg az állami tulajdonú PKO Bank Polski osztalékfizetésre vonatkozó terveit - számol be a Bloomberg.

Az osztalékfizetés Skryzpek szerint nemcsak a PKO, hanem az egész bankrendszer kárára lenne, a bankvezér abban bízik, hogy a miniszterelnök belátja majd, hogy a bank teljes profitját tőkeemelésre kell fordítani.

A PKO tegnapi bejelentése szerint 2,88 milliárd zlotyi (mintegy 898 millió dollár) osztalékot fizetne ki 2008-as nyeresége után, öt hónappal azt követően, hogy a vezérigazgató Jerzy Pruski a kifizetés visszatartásáról beszélt.

A bank azt is bejelentette, hogy 5 milliárd zloty értékben bocsát ki részvényeket meglévő befektetői részére, a tőkebővítés érdekében.

A PKO legnagyobb részvényese maga a lengyel állam, 51,2 százalékos tulajdoni résszel: ennek megfelelően a 18,2 milliárd zlotys várt GDP-arányos államháztartási hiányt 0,2 százalékkal csökkentené az osztalékként kivett összeg. Skrzypek szerint ezt a pénzpiacok "észre sem vennék", a kifizetésből adódó negatív hatások sokkal erősebbek lennének, a pozitívoknál.

A PKO árfolyama az elmúlt két napban 7,6 százalékot esett.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet