A lengyel központi bank vezetője, Slawomir Skrzypek arra kérte Donald Tusk miniszterelnököt, hogy akadályozza meg az állami tulajdonú PKO Bank Polski osztalékfizetésre vonatkozó terveit - számol be a Bloomberg.
Az osztalékfizetés Skryzpek szerint nemcsak a PKO, hanem az egész bankrendszer kárára lenne, a bankvezér abban bízik, hogy a miniszterelnök belátja majd, hogy a bank teljes profitját tőkeemelésre kell fordítani.
A PKO tegnapi bejelentése szerint 2,88 milliárd zlotyi (mintegy 898 millió dollár) osztalékot fizetne ki 2008-as nyeresége után, öt hónappal azt követően, hogy a vezérigazgató Jerzy Pruski a kifizetés visszatartásáról beszélt.
A bank azt is bejelentette, hogy 5 milliárd zloty értékben bocsát ki részvényeket meglévő befektetői részére, a tőkebővítés érdekében.
A PKO legnagyobb részvényese maga a lengyel állam, 51,2 százalékos tulajdoni résszel: ennek megfelelően a 18,2 milliárd zlotys várt GDP-arányos államháztartási hiányt 0,2 százalékkal csökkentené az osztalékként kivett összeg. Skrzypek szerint ezt a pénzpiacok "észre sem vennék", a kifizetésből adódó negatív hatások sokkal erősebbek lennének, a pozitívoknál.
A PKO árfolyama az elmúlt két napban 7,6 százalékot esett.
