Negyedszázada nem látott méreteket öltött az állástalanság az Egyesült Államokban - májusban újabb 787 ezer ember elbocsátását követően 9,4 százalékra (14,5 millió főre) ugrott a munkanélküliek aránya az áprilisi 8,9 százalékról - derült ki a washingtoni munkaügyi minisztérium lakossági felméréséből. Az elemzők 9,2 százalékos eredményt vártak.
A munkanélküliségi adat a vészjósló szám ellenére is jó fogadtatásra talált a tengerentúli befektetők körében, hiszen a frissen elbocsátottak aránya a vártnál jelentősen kevesebb lett a versenyszféra által szolgáltatott adatok alapján.
Tavaly szeptember óta nem volt példa arra, hogy 500 ezernél kevesebb állás szünt volna meg egy hónap alatt, ám idén májusban "mindössze" 345 ezer ember vált munkanélkülivé, szemben a prognózisban jelölt 520 ezerrel. Áprilisban a hivatalos adatok szerint még 539 ezer ember veszítette el a munkáját.
A márciusban és áprilisban közölt, a friss munkanélküliek számára vonatkozó adatotszembetűnően, 82 ezerrel módosította felfelé a washintoni munkaügyi minisztérium a pénteki közléssel párhuzamosan, így lehetséges, hogy a májusi vártnál kisebb elbocsátási hullám ellenére is az előrejelzéseknél magasabb szintre ugrott az állástalanok száma az Egyesült Államokban.
A feldolgozóiparban 156 ezer, az építőiparban 59 ezer állás szűnt meg májusban. A 271 iparvállalat mindössze 32,7 százaléka bővítette munkaerő-állományát májusban. A szolgáltatóiparban 120 ezer embernek mondtak fel az előző hónapban. Míg az egészségügyi cégek 36 ezer fővel bővítették állományukat a bankszektorban 30 ezer embert küldtek utácra, a kiskereskedelmi társaságok pedig 17,5 ezer embertől válltak meg.
