Az angol első ligás futballklubok összesített bevétele 26 százalékkal, 2 milliárd fontra (2,2 milliárd euró) nőtt a 2007/2008-as szezonban - derült ki a Deloitte tanácsadó cég adataiból. Az öt vezető csapat ebből 1,93 milliárddal rendelkezett, ami vaskos növekedés az egy évvel korábbi 1,5 milliárdhoz képest.
A gazdasági válság ellenére az első 20 csapatból 11 üzemi nyereséget ért el. A bérekre kifizetett összeg 1,2 milliárd fontra kúszott fel, ami 23 százalékos bővülés, ugyanakkor a klubok adósságállománya 3,1 milliárd font volt. Az utóbbi kétharmadát az első négy - Manchester United, Liverpool, Chelsea, Arsenal - halmozta fel.
A bevételeket erősen megdobta a 2007 augusztusában érvénybe lépett hároméves tévéközvetítési szerződés, amely egyedül 1,7 milliárd fontot hoz az első osztályú klubok konyhájára. Ebből fakadóan a befejezés előtt álló 2008/2009-es szezonban várhatóan kisebb növekedésről adnak majd számot a csapatok. A liga bevétele ennek ellenére meghaladja majd a 2 milliárd fontot.
Az előttünk álló nyár meg fogja mutatni, hogy a rajongóknak és a szponzoroknak mennyi pénzük maradt még a focira - vélik szakértők. Várhatóan sok klub arra kényszerül, hogy befagyassza bérletei árát és csökkentse a jegyárakat.
