Az elmúlt hónapban az amerikai autógyártók szerepeltek jobban hazai piacukon: eladásaik a vártnál kevésbé rosszul alakultak, míg a japán gyártók "hozták" a súlyos visszaesést jósló prognózisokat. Ugyanakkor áprilishoz képest nőtt az eladott autók száma, ami a piac feltámadásának jele.
A japán és a koreai autógyártók eladásai összesen 37, míg az amerikaiaké 32 százalékkal csökkent, a piaci átlag pedig 34 százalék mínusz volt. Az ázsiai cégek piaci részesedése 2,5 százalékponttal 45,6 százalékra zsugorodott az egy évvel korábbihoz képest - derül ki az Autodata Corp. adataiból.
A Toyota értékesítése 41, Hondáé 42, a GM-é 30, a Fordé 24 százalékkal csökkent. A világ legnagyobb autógyártójának amerikai piaci részesedése 18,4-ről 16,5 százalékra zsugorodott, de áprilishoz képest növelte eladásait és még csak most mutatták be az új Priust.
A benzinárak megint elindultak felfelé - 2,5 dollár/gallon felett járnak -, ami kedvez a hibrid autók eladásának. A Toyota 65 ezerrel több autót akar gyártani a nyáron a tervezettnél. A többi autógyártó is növelte eladásait áprilishoz képest. A Ford becslései szerint májusban bővíteni tudta piaci részesedését.
A BMW a harmadik egymást követő hónapban adott el több autót, mint a Lexus, amivel ostromolja a luxusautó-szegmensben 9 éve vezető Toyota-márka bástyáit.
A Honda eladásai 100 ezer alá kerültek, ugyanakkor az Insight hibrid autóból 2780-at vettek az amerikaiak, azaz ez a típus, ha szerény részarányt képvisel is, de legalább növelte eladásait. A második legnagyobb japán cég piaci részesedése 1,4 százalékponttal, 10,6 százalékra csökkent.
A Nissan eladásai 33 százalékkal estek vissza májusban, de a szalonokban több érdeklődő fordult meg, mint az elmúlt hónapokban. 2008 augusztusa óta ebben a hónapban adták a legtöbb autót. A Nissan 7,3 százalékkal részesedik az amerikai piacból.
A dél-koreai Hyundai megúszta 4, leányvállalata a Kia 16 százalékos visszaeséssel és viszonylag jó hónapot zárt a Toyota irányítása alatt álló Fuji Heavy Industries (a Subaruk gyártója), amely szintén csak 5 százalékos visszaesést szenvedett el. A Mazda és a Mitsubishi viszont szörnyülködhet: az előbbi 40, az utóbbi 58 százalékot bukott, a Suzuki pedig tragikus hónapot zárt, 75 százalékkal zuhantak eladásai az USA-ban.
Az autógyártók átlagosan 2946 dollár kedvezménnyel értékesítették termékeiket az elmúlt hónapban, ami 27 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál - derül ki az Edmunds.com adataiból. Márciusban még 3165 dollárral rekordmagasan álltak a vásárlásösztönző juttatások.
