BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tíz év múlva megismétlődik a válság?

Angela Merkel szerint hibás a Fed, a BoE és az ECB monetáris politikája.

2009. június 3. szerda, 10:26

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Angela Merkel német kancellár szerint az Európai Központi Bank (ECB), a Bank of England (BoE) és a Fed pénzügyi intézkedései megágyaznak egy következő pénzügyi világválságnak. Szkeptikusan figyelem ahogy a három jegybank megpróbálja kezelni a problémákat - mondta. Vissza kell térnünk a független jegybanki működéshez, mert ha nem, akkor 10 év múlva ugyanabban a helyzetben leszünk, mint most.

Merkel szerint az ECB a nemzetközi nyomásnak engedve készül arra, hogy 60 milliárd euróért vásároljon kis kockázatú - jelzálogkölcsönökkel és más fogyasztói hitelekkel fedezett - értékpapírokat a pénzkínálat növelés érdekében. Úgy tűnik, még ezt is sokallja, pedig a Fed és a BoE jóval nagyobb összegeket szórt el ilyen módon. Az ECB holnap dönt ennek az intézkedésnek a részleteiről.

Politikusok tartózkodnak attól, hogy nyilvánosan bírálják a jegybankokat, és amikor megszólalnak, akkor szigorúságukért bírálják azokat, mondván: a monetáris korlátozások visszafogják a gazdasági növekedést, hatástalanítják a kormányok fiskális lépéseit.

Ráadásul a "bagoly mondja verébnek, hogy tuskó lábú" esete áll fenn, a német kormány ugyanis éppen most ítélt meg 1,5 milliárd euró kedvezményes áthidaló hitelt az Opelnek.

Merkel előre megírt beszédet mondott el, azaz nem improvizált. Ez arra utal, hogy a német döntéshozók egyeztetett módon lépnek fel. Az ECB kormányzótanácsában helyet foglaló Axel Weber, a Bundesbank elnöke régóta ellenzi a monetáris enyhítéseket, mert úgy véli, hogy ezek az infláció elszabadulásához vezethetnek. Ciprusi és görög kollégája viszont bátran növelné a pénzkínálatot.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet