BUX 138494.40 -0,72 %
OTP 44670 -0,56 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Végleg lezárult egy korszak Amerikában

Ahogyan az várható volt, az amerikai General Motors hétfőn benyújtotta a csődvédelem iránti kérelmét, ami a harmadik legynagyobb ilyen eset az amerikai történelemben.

2009. június 1. hétfő, 15:58

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A valaha az amerikai gazdaság erejét és prosperitását szimbolizáló autógyár a jövőben szigorú állami irányítással és vélhetően egy újabb 30 milliárd dolláros adófizetői pénzből finanszírozott tőkeinjekcióval maradhat életben.

A vállalatot 1908-ban alapították, az ezt követő évtizedekben fokozatosan a világ autóiparának domináns szereplőjévé vált. Legendás, úttörő vezérigazgatójának jelmondata így hangzott: Autót minden pénztárcához és bármely célra. (A car for every purse and purpose.) A társaság 77 évig volt a világ legnagyobb autógyártója. A csúcsra az 50-es években jutott fel, amikor 514 ezer alkalmazottja volt és az USA autógyártásának felét adta, árbevétele duplája volt az ország második legnagyobb vállalata, a Standard Oil forgalmának.

A GM volt az egyetlen olyan autógyártó, amely története során egy évben több mint 10 millió autót gyártott, ám ezeknek az időknek régen vége: az elmúlt években fokozatosan veszített piaci részesedéséből és 2004-től kezdődoen több tízmilliárd dollár veszteséget halmozott fel. Pénteken, a cég részvényeinek vélhetően utolsó kereskedési napján 75 centet adtak egy GM-papírért - talán olyanok, akik el akarták mondani magukról, hogy a végsőkig kitartottak az amerikai ikon mellett -, amivel az 1929-33-as előző nagy gazdasági világválságban elszenvedett mélységbe süllyedt az árfolyam.

A csődvédelem időszakát - amely alatt a társaság működni fog, azaz a vevőknek nem kell ebből érzékelniük semmit - 60-90 napra teszik, amely után egy karcsúbb GM születhet újjá.

Az USA kormánya 60, a kanadai, illetve Ontario állam kormánya 12 százalékkal részesedik majd a cégből az UAW szakszervezet 17,5, a hitelezők indulásként 10 százalékot kapnak. A GM-től csak az USA-ban még ma is közvetlenül 92 ezer ember állása, közvetve félmillió nyugdíjas havi apanázsa függ. Az amerikai adófizetőknek összesen 50 milliárd, a kanadai államnak 9,5 milliárd dollárjába került a cég átalakítása.

Szakértők szerint a nagy kérdés az, hogy a kisebb GM versenyképes lesz-e ágazatában, a Toyotával, a Nissannal vagy a Hyundaijal szemben. Ha költségei felére csökkentése ellenére nem lesz elég hatékony, akkor pár év múlva újabb csőd következhet. Erősen csökkenti a társaság esélyeit, hogy az amerikai munkerőköltségek többszörösen meghaladják a jóval piacképesebb európai gyártókét - nem beszélve a japán és koreai riválisokról.

A cég irányítását a többségi tulajdonos nevében továbbra is felügyeli a kormány autóipari munkacsoportja, aminek nyomán sokan Government Motorsnak gúnyolják a társaságot. Emellett a szakszervezetek befolyása is erősen megnőtt, például el akarják érni, hogy a vállalat ne Kínából importálja új kisautóit, hanem egyébként bezárásra ítélt hazai üzemeiben gyártsa azokat. Ezzel ugyancsak az a gond, hogy az utóbbi években éppen a magas költségszint miatt nem volt versenyképes a cég ebben az autókategóriában.

Vasárnap késő este a megnyílt az út a Fiat vezette konzorcium előtt a Chrysler működő vagyonelemeinek megszerzéséhez, miután a csődbíróság feloldotta azok eladási tilalmát. A hitelezők 2 milliárd dollárt kapnak, azaz követelésük minden egy dollárjáért 29 centet, a Fiat első lépésben 20 százalékos tulajdont, a szakszervezetek összesen 68 százalékot, az amerikai és a kanadai kormány 12 százalékot kapnak.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet