A szóban forgó mennyiség kétszer több Románia jelenlegi gáztárolási kapacitásánál. A román gazdasági miniszter szerint a következő lépésként össze kell ülnie az alapító dokumentumok kidolgozására hivatott vegyes bizottságnak. Becslése szerint szeptemberben alakulhat meg a közös vállalat.
A közös projektnek az a célja, hogy az orosz gázt minél közelebb hozzák az Európai Unióhoz a nyári időszakban, amikor a nyersanyag ára olcsó, télen pedig értékesítsék a Romániában tárolt gázt.
A közös vállalat létrehozása része a Románia és Oroszország által aláírt gázügyi megállapodásnak, amely az első ilyen egyezség a két ország között 1989 óta - írta az MTI-Ecó.
Az egykori szocialista tömböt alkotó országokhoz képest Románia kevésbé függ az orosz gázszállításoktól, hiszen belföldi gázszükségletének 65 százalékát képes hazai forrásból fedezni, és csak a fennmaradó közel egyharmad részt importálja Oroszországból. Szakértők szerint viszont földalatti tározó kapacitása nem elegendő hosszabb szállítási kimaradások pótlására, ezért szükséges a bővítésük.
