Elképzelhető, hogy az atomkísérlet hatására Kína is csatlakozik az Észak-Korea ellen szigorúbb fellépést kívánatosnak tartó országok táborához - idézte Robert Gates amerikai védelmi minisztert a Bloomberg.
A rakétát egyébként koreai idő szerint este hat óra után lőtték ki az ország keleti partvidékén - erősítette meg a dél-koreai védelmi minisztérium egy szöuli hírügynökség értesülését. Azt ugyanakkor nem tudták megmondani, hogy valóben egy új típusú föld-levegő rakétát indított-e útjára az északi szomszéd.
Észak-Korea május 25-én órákon belül két rakétát lőtt ki, majd tovbbi hármat a rákövetkező napon.
Az említett dél-koreai ügynökség szerint északon arra készülnek, hogy a nyugati partról is indítanak rakétát. Észak-Korea keleten Japánnal, nyugaton Kínával határos - igaz, a Japán-, illetve a Sárga-tenger az országok között van.
Észak-Korea szerint a tesztek önvédelmi célokat szolgáltak, és hogy hasonló akciók jöhetnek egy esetleges ENSZ-fellépés után.
Az USA és Japán azt akarja elérni az ENSZ biztonsági tanácsánál, hogy csökkentsék Észak-Korea globális finanszírozását, és hogy akadályozzák meg az országot abban, hogy hadi technológiája értékesítésével tudjon pénzhez jutni.
