Az elmúlt napokban lendületes emelkedésnek indult olajárak eltaposhatják a szinte még meg sem indult amerikai fellendülést, ugyanis elszívhatják a fogyasztók megcsappant jövedelmeit - aggódnak szakértők. Tegnap napközben egy ideig már a 65 dollár/hordós szintet is átlépte a fekete arany ára, ami azt jelenti, hogy április 21-e óta majdnem másfélszeresére drágult az olaj.
Az elmúlt év közepén 147 dolláron tetőző olajár sosem látott szintre 4 dollár/gallon fölé nyomta az amerikai benzinárat, aminek hatására összeomlott a sokat fogyasztó hobbi-terepjárók és kisteherautók húsz éven át virágzó piaca. Most ugyan nem várható ilyen magas ár, csakhogy a fogyasztóknak sokkal vékonyabb a pénztárcájuk, ezért a kisebb drágulás is a tavalyihoz hasonló sokkhatással járhat.
A szaúdi olajminiszter, Ali al-Naimi az OPEC tegnapi ülésén azt mondta, hogy az év végére 75-80 dollárra emelkedhet a nyersolaj ára, amit ők örömmel üdvözölnének, ám az amerikai fogyasztónak azzal kell számolnia, hogy minden egydolláros növekedés 2,4 centtel löki feljebb a jelenleg 2,44 dollár/gallonon tanyázó benzinárat.
Ráadásul az utóbbi időben visszatértek azok a körülmények, amelyek 2007-2008-ban a csillagos égbe küldték a fekete arany árát. A dollár gyengült a világ többi vezető valutájával szemben, a spekulánsok ismét kövér bankókötegeket toltak át az árupiacokra és megjelentek a gazdasági növekedés jelei - Indiában például az első negyedévben közel 6 százalékkal ugrott meg a GDP, de a kínai növekedési előrejelzést is emelték. Mindhárom tényező növeli a keresletet.
A helyzeten a Fed sem sokat segíthet. Az amerikai jegybankot jelenleg jobban aggasztja a defláció, mint az infláció, és ha az olaj drágulása meglökné az árakat, akkor csak az alapkamat emelésével reagálhatna. Ez viszont megint csak agyoncsaphatja a levegőért kapkodó fellendülést.
