Az utóbbi 10 év legnagyobb havi árnövekedése következhet be a kőolaj piacán az OPEC politikájának köszönhetően. Az olajkartell ugyanis változatlanul hagyja kibocsátását, miközben a világgazdaság talpraállására utaló jelek mutatkoznak - olvasható a Bloombergen.
Az olaj ára 28 százalékkal emelkedett májusban, miközben az értékpapírok árfolyamai is erősödtek, a dollár pedig gyengült, növelve az árupiaci keresletet. Nemrég Japán jelentette be, hogy az ipari termelése idén áprilisban a legnagyobb havi növekedést produkálta az utóbbi 6 évben és ez az üzemanyagkeresletre is ösztökélően hat. A júliusi kézbesítésre vásárolt kőolaj 36 centtel, vagyis 0,6 százalékkal 65,44 dollárra nőtt a New York-i árutőzsdén.
Legutóbb 10 éve, 1999 márciusában volt példa ennél nagyobb arányú növekedésre, akkor Ázsia épp visszatért az 1997-1998-as pénzügyi válságból és Kína illetve India kereslete növekedni kezdett. Az olaj ára akkor 37 százalékkal nőtt.
