BUX 139571.93 0,52 %
OTP 45550 0,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre vonzóbb a magyaroknak Nagy-Britannia

A szigetországban dolgozó magyarok száma folyamatosan nő, annak ellenére, hogy a régió szinte összes országából csökken a munkavállalók száma.

2009. május 20. szerda, 16:25

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A 2004-es EU-bővítés óta nem érkezett olyan kevés munkavállaló Kelet-Európából a súlyos recesszió sújtotta Nagy-Britanniába, mint az idei első negyedévben, a távozók száma ugyanakkor meredeken emelkedik, áll a brit belügyminisztérium és a brit statisztikai hivatal által kiadott friss összesítésekben - írja az MTI-Eco.

A márciussal zárult egy évben 133 ezer kelet-európai munkavállaló jegyeztette be állását a brit belügyminisztériumnál, 36 százalékkal kevesebb, mint a tavaly márciussal véget ért tizenkét hónapban, amikor 207 ezren érkeztek a keleti EU-országokból a brit munkapiacra. Az eddigi csúcsidőszakhoz - a 2007. márciussal zárult évhez - képest 43 százalékos a visszaesés, abban az esztendőben ugyanis 231 ezren vállaltak állást Nagy-Britanniában.

A tartósan távozó kelet-európai munkavállalók száma a tavaly szeptemberrel véget ért egy évben megközelítette a 60 ezret - az egy évvel ezelőtti adatnak ez a duplája. A visszaesés zöme a lengyel munkavállalók számának meredek csökkenéséből ered: Lengyelországból az idei első negyedévben már csak 12 ezren érkeztek az egy évvel korábbi 32 ezer helyett.

Ugyanakkor a brit munkahelyekre jelentkező magyarok száma idén és a korábbi évekre visszatekintve is folyamatosan emelkedik: tavaly 10 865, 2007-ben 8880, 2006-ban 7060, 2005-ben 6355 magyar jegyeztette be munkavállalását Nagy-Britanniában - Magyarország az egyetlen, ahonnan a bővítés óta minden évben növekedett az előzőhöz képest a brit munkapiacon állást vállalók száma.

A kiélezett recessziós helyzetben - az apadó kelet-európai bevándorlás ellenére - egyre több sztrájkhoz vezet a külföldiek munkavállalása a brit üzemekben. Jelenleg is több száz olajfinomítói és erőművi alkalmazott tart spontán munkabeszüntetést Walesben és Angliában, miután a walesi Milford Haven földgáztermináljában - a szakszervezetek szerint a helyi munkaerő alkalmazásáról kötött egyezség megszegésével - a munkáltató ötven lengyel dolgozót akar felvenni. A Financial Times kutatása szerint Nagy-Britanniában a válaszolók 54 százaléka mondta azt, hogy "valamennyire", vagy "erősen" ellenzi az EU-jogszabályokban rögzített munkavállalási szabadságot.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet