BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Másfél éve erre vártunk

Az Ifo kedden közzétett jelentése szerint világszerte javul az üzleti környezet az idei második negyedévben - 2007 ősze óta nem volt erre példa.

2009. május 19. kedd, 16:26

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Ifo világgazdasági hangulatjelentése másfél év óta először mutat javulást az idei második negyedévben - a következő hat hónapra vonatkozó pozitív üzleti kilátások emelték magasba a mutatót, amely az első negyedévi 50,1 pontról 64,4 pontra nőtt a második negyedben. A német gazdaságkutató közlése szerint a jelenlegi gazdasági helyzet megítélése újabb mélypontot elérve tovább romlott - a részindex az előző negyedévi 45,7 pontról 38,4 pontra süllyedt -, ám a jövőre vonatkozó kilátások így is jelentős javulást mutattak - a részmutató az előző negyedévi 54,4 pontról 89,5 pontra ugrott.

A kilátások Észak-Amerikában és Ázsiában emelkedtek a legszembeöltőbben, míg a jelenlegi helyzet megítélése is leginkább az Egyesült Államokban és Kanadában, illetve Nyugat-Európában vált rosszabbá. Az Ifo felhívta a figyelmet, hogy az elkövetkező félévre vonatkozóan minden vizsgált régióban jobbak lettek a kilátások.

A 2009-es inflációs kilátások a tavalyi évi becslésekhez képest jelentősen javultak - 5,4 százalékról 2,7 százalékra - ráadásul a gazdasági szereplők szerint a következő félévben tovább mérséklődik az árszínvonal emelkedése, amely leginkább az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában lesz érzékelhető. A felfelé mutató inflációs kockázatok gyengülésével párhuzamosan újabb kamatvágásokra számítanak a piaci szereplők (kivétel ez alól az USA és az eurózóna, valamint Japán, ahol a jelenlegi szintek alá minden bizonnyal már nem csökkentik az irányadó rátát).

A devizapiaci előrejelzések szerint a jen elmúlt időszakban tapasztalt erősödése után a japán deviza további szárnyalására nem érdemes számítani, míg a fontot továbbra is alulértékeltnek tartják a globális hangulatfelmérésben megkérdezettek. A dollár értékvesztését jelzik egyúttal előre a piaci szereplők, arra hivatkozva, hogy az elmúlt két év során némiképp túlértékelődött az amerikai deviza.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet