Nobel-díjas közgazdászok, gazdaságpolitikusok, történészek és független értelmiségeik hada próbálja megfejteni, mi is okozta az elmúlt 80 év óta nem látott válságot, ám egyes londoni könyvkiadók igyekeznek elhitetni a nagyérdeművel, hogy megtalálták az egyszerű választ: a sztriptíztáncosnők és a kokain.
Egymás után adják ki az olyan könyveket, mint a Cityboy vagy a Binge Trading, amelyek arra utalnak, hogy a bankban dolgozó brókereket, értékpapír-kereskedőket az említett hölgyek társaságának elnyerése, illetve a tudatmódosító szerek megszerzése motiválta, ehhez volt szükségük a sokat átkozott hatalmas keresetekre.
A Cityboy címen megjelent, egy tipikus londoni pénzügyi dolgozó hétköznapjait taglaló mű a Bookseller magazin adatai szerint eddig 90 ezer példányban kelt el. Az éjszaki klubokban átmulatott éjszakák szemléletes leírása talán a City mostanában kirúgott alkalmazottait érdekelheti leginkább, akik nosztalgiáznak kicsit a 2003-2007 közötti aranyévekről.
A kapzsiság, amit minden bizonnyal motivált a zabolátlan szórakozás anyagi feltételeinek megteremtése is, természetesen oka a gazdasági válságnak, ám például nem magyarázza a jegybankok elhibázott monetáris politikáját, a Kína és a világ többi része között kialakult kereskedelmi egyensúlytalanságot vagy azt a tényt, hogy az óriási befektetésre váró pénz már azt megelőzően megjelent a pénzügyi rendszerben, mielőtt valakik elkezdték volna kitalálni az elhelyezésükre szolgáló új, "innovatív" pénzügyi termékeket.
Az édes életet részletező könyvek szerzői nem hibáztathatók azért, hogy megpróbálnak pénzt csinálni tapasztalataikból. Végül is kereskedők, akik abból élnek, hogy megkeresik és kiszolgálják az aktuális keresletet. Ha erre van vevő, akkor ebből próbálnak pénzt csinálni - nem sikertelenül.
