Miközben a Déli Áramlat gázvezetékének tervei még a kormányközi egyeztetések szintjén vannak, az Oroszországot elkerülő Nabucco már a részletes műszaki kidolgozás szakaszába lépett, s szakértők szerint így egyelőre előnyben van - idézi a pénteki Kommerszantot az MTI-Eco.
A lapnak nyilatkozó Mihail Korcsemkin, az East Europe Gas Analysis elemző cég igazgatója szerint a Gazprom hibázott, mikor vállalta, hogy közép-európai áron vásárolja a gázt a közép-ázsiai államoktól, és hiba volt az Ukrajnával fennálló viszály miatt elzárni a gázcsapot az orosz-ukrán határon. A Déli Áramlat célja nem a Gazprom jövedelmének növelése, hanem a szállítási rendszer rugalmasságának a fokozása, vagyis az Ukrajnán át áramló gáz mennyiségének csökkentése. Az Oroszországból érkező gáz versenyképessége azonban ettől nem nő, mivel Európában magas vámtételek terhelik, s a Gazpromnak mintegy 25 milliárd dollárt kell befektetnie az építkezésbe - vallja a szakértő.
Valerij Nyesztyerov, a Troika Dialog befektetési társaság elemzője szerint a Déli Áramlat és a Nabucco között kemény konkurenciaharc kezdődött, amelyet tovább nehezít a gazdasági válság. Andrej Nyesztyerenko, az orosz külügyminisztérium szóvivője ugyanakkor azt hangsúlyozta: Moszkva nem tekinti oroszellenesnek a Nabucco tervet, a lényeg, hogy gazdasági és pénzügyi szempontból megvalósítható legyen.
Várhatóan egyébként péntektől számítják majd a Déli Áramlat születését: mintegy válaszként a prágai Nabucco-csúcsra a Gazprom aláírja a vegyes vállalatok megalapításáról szóló megállapodásokat a görög DESFA, a bolgár Bulgarian Energy Holding és a szerb Srbijagas vállalatokkal. Vlagyimir Putyin kormányfő Silvio Berlusconi olasz miniszterelnökkel tárgyal Szocsiban a kérdésről, de ez a szakértők szerint inkább afféle PR-akció, mivel Olaszország még mindig nem kötelezte el magát a Déli Áramlat mellett.
