A legnagyobb lengyel olajcég 1,09 milliárd zlotys nettó veszteséget jelentett az első negyedévben, 64,1 százalékkal alacsonyabbat az előző negyedévinél, ám 9,1 százalékkal jobbat az 1,2 milliárd zlotys elemzői konszenzusnál. Egy évvel korábban az Orlen még 626,6 millió zlotys profitot jelentett. A társaság vezetése szerint az olajárak további csökkenése miatt 300 millió zlotyval leértékelt készletek rontották az eredményét, míg a zloty eurójegyzésének emelkedése hiteleinek költségét növelte.
A lengyel olajcég adózás előtti eredménye mínusz 320 millió zloty lett, 83,7 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi utolsó negyedben. Az erre vonatkozó elemzői konszenzus mínusz 103 millió zlotyt jelzett előre. A társaság forgalma is visszaesett, a bevételek 14,7 milliárd zlotyt tettek ki szemben a bázisidőszakban mért 17,9 milliárddal. A várakozások 15,7 milliárd zlotyról szóltak.
A PKN Orlen pénzügyi igazgatója közölte: második negyedévben az előző év azonos időszakához mértnél rosszabb eredményre számít. Nincs kétség afelől, hogy a második negyedév teljesítménye alulmúlja a bázisidőszakit, hiszen a profitmarzs az első negyedévihez hasonlóan alakul majd. Ennek ellenére Slawomir Jedrzejczyk arra számít, hogy a forgalom emelkedhet az első negyedévihez képest.
Csütörtökön jelentette a Grupa Lotos lengyel olajfinomító társaság is; az első negyedévben 659 millió zloty nettó veszteséget felhalmozó cég tavaly január-március között még 267,9 millió zlotys profitot közölt. A második legnagyobb lengyel finomítóval kapcsolatban 373,5 millió zlotys veszteséget várták a cégtől.
A társaság adózás előtti eredménye 1,74 millió zlotyra esett vissza a bázisidőszakban mért 94,7 millió zlotytól. Az erre vonatkozó elemzői becslés 65 millió zloty volt. A Lotos forgalma 2,72 milliárd zloty lett 2009 első negyedévében, szemben az évvel korábbi 3,56 milliárddal. Ez is alatta maradt a szakértők 2,95 milliárdos becslésének.
