A gazdasági válság idején a bizottság nem kívánja még nehezebb helyzetbe hozni az uniós tagországokat, ezért várhatóan a szokottnál hosszabb határidőt javasol majd a hiány leszorítására - idézte Joaquín Almunia pénzügyi biztost az MTI-Ecó. Lengyelországban idén, 6, Romániában 5,1, Litvániában 5, Máltán 3,6 százalékos hiányt vár a bizottság.
Almunia jelezte: a bizottság tudatában van annak, hogy sok európai uniós tagországban várható a hiány növekedése a válság következtében, így egyebek között az adóbevételek csökkenése és a munkanélküliség drágulása miatt.
A tartósan túlzott hiányért az unió elvileg meg is bírságolhatja az euróövezeti országokat, a közös pénzt még nem használóktól pedig uniós támogatást vonhat el. Ezek azonban csak elvi lehetőségek, amelyekkel az unió még soha nem élt.
Korábban Almunia már bejelentette, hogy a túlzott hiány miatt Franciaország, Spanyolország, Görögország, Írország és Lettország ellen is eljárás indul. A deficittel régebben küzdő Görögország kivételével azonban ezek a tagállamok a szokásosnál hosszabb, 2012-13-ig tartó határidőt kaptak a hiány leszorítására a válság miatt.
