Az Egyesült Államok 43 tagállamában és a fővárosban is vezet Barack Obama a kampánypénztár feltöltésében - derült ki a legutóbbi, júniusi adatközlésekből. A demokrata párt jelöltje ötvenmillió dollárt tudott begyűjteni egyéni adományozóktól az év hatodik hónapjában, szemben a republikánus jelölt, John McCain 16 milliójával. Június végével ezzel Obamának 71 millió, míg McCainnek 26 millió dolláros készpénztartaléka volt. Az Obama-kampány célja - eddigi jelentős előnye mellé - további 300 millió dollár összegyűjtése saját maga számára és még 150 millió a párt többi jelöltjének. McCain 350 millió dollárra számít a kampány végéig, de ebben már a szövetségi költségvetési támogatás is benne van (Obama lemondott erről a kötelezettségekkel is járó lehetőségről, így kétszer-háromszor annyit költhet majd, mint ellenfele). Szemben a közkeletű vélekedésekkel, a demokrata párti jelölt nem csak a kisadományozókra számíthat: bevételeinek egyharmada ezer dollár fölötti, a szponzorkeresők által gyakran egy csomagba fogva a kampánynak továbbított felajánlásokból áll össze, amivel ebben a kategóriában megelőzte korábbi előválasztási riválisát, Hillary Clintont, illetve McCaint is.
Ez utóbbi ugyanakkor egyre inkább támaszkodhat a republikánusok mellett hagyományosan jelentős anyagi erőkkel kiálló energialobbira. A korábban a part menti olajfúrásokat ellenző McCain egy júniusi beszédében már a belföldi olajtermelés ilyetén kiszélesítése mellett szólalt fel, ami rögtön megnyitotta az olajcégek bukszáját: a március óta majd egymilliós olaj- és gázipari bevételeinek 61 százalékát a beszédet követő hetekben gyűjtötte be. Az örömbe ugyanakkor némi üröm is vegyült, amikor nemrégiben több tízezer dollárt fizetett vissza a McCain-kampány egy külföldi állampolgárhoz köthető adománycsomag miatt (a szövetségi választási szabályok szerint külföldiektől nem fogadhatnak el felajánlást az elnökjelöltek).
Az adományok egy részét újabb helyi irodák megnyitására használja a két kampány, de a java tévéhirdetésekre megy el. Obama ez utóbbira majdnem tízmillió dollárt költött el június eleje és július vége között a korábban republikánus államokban, míg McCain itt nem szállt harcba érdemben. Az arizonai szenátor a kérdéses időszakban 21 millió dollárért vett adásidőt, szemben demokrata kollégája 27 milliójával - derül ki a Wisconsini Egyetem felméréséből. Obama július végén ötmillió dollár értékben vásárolt spotokat az NBC olimpiai közvetítésfolyamára, melyet McCain hatmillióval követett. Aktuálisan mindkét kampányban heti hárommillió dollár körül költhetnek hirdetésekre a TNS Media Intelligence egy kutatása szerint.
