BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fizetnek a fuvarozók a környezetszennyezésért

2008. július 9. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Európai Bizottság (EB) a "fizessen a szennyező" elv alapján új adót róna ki 2011-től a fuvarozókra, amelyet a levegő- és zajszennyezés alapján elektronikusan kalkulálnának és még a forgalmi dugóban eltöltött időt is figyelembe vennék, mivel ezzel is nő a károsanyag-kibocsátás. Az intézkedés a 3,5 tonna súly feletti teherautókat érinti és átlagosan kilométerenként 4-5 centtel drágítja majd a fuvarozást. Antonio Tajani, az EB közlekedéspolitikáért felelős tagja és egyben alelnöke a tervezet ismertetésekor kiemelte, hogy eddig a környezet rombolásának következményei az adófizetőket sújtották, a jövőben a szennyezésért felelős szektornak kell viselnie a költségeket. Reményei szerint az új szabályozás - amely még a tagállamok és az EB jóváhagyására vár - a korszerűbb, környezetbarát technológia átvételére ösztönzi az ágazatot. Az EB a hasonló szabályt Európában egyedül érvényesítő Svájc példáján buzdult fel. Ott 2001-2005 közt 6,4 százalékkal esett vissza a közúti teherfuvarozás kilométerre kivetítve, miközben az áruk volumene 16,4 százalékkal gyarapodott. Ugyanebben az időszakban a levegő szennyezése tíz százalékkal, a szén-dioxid-kibocsátás pedig hattal csökkent.
Az Európai Parlament (EP) tegnap szigorította a repülőjegyek reklámjára vonatkozó új szabályt, amely már az év végétől akár hatályba is léphet. E szerint a légitársaságoknak - a fapadosoknak is - kötelezően azt az árat kell feltüntetniük, amely a jegyfoglaláskor már ismertnek tekinthető, tehát tartalmaznia kell a repülőtéri adókat, illetékeket is. Ez véget vet a megtévesztő tájékoztatásnak, amikor a viteldíjnak csak töredékét jelzik. Az EP szerint az utasoknak joguk van tudni, mennyibe kerül valójában a jegy. A jövőben a választható szolgáltatásokat is egyértelműen kell bemutatni, az internetes honlapon a foglaláskor kifejezetten az utas választására kell bízni, hogy kíván-e élni az adott opcióval, például feladja-e a csomagját, akar-e biztosítást kötni.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet