Az uniós pénzügyminiszterek tegnap az Európai Bizottság (EB) javaslatának megfelelően hivatalosan is jóváhagyták, hogy Szlovákia áttérjen a közös európai valuta használatára és 30,126 koronában (a sáv közepén) rögzítették az átváltási árfolyamot. Az ország így jövő januártól az eurózóna 16. tagja lesz, egyben a második kelet-közép-európai ország az eurótérségben. A pénzügyminiszterek emellett tárgyaltak a kőolaj drágulásából következő energiaválságról, de a konkrét válaszokat az októberi csúcsra hagyják - addig az EB hatástanulmányokat és javaslatokat tesz az asztalra. Vagyis nem jutottak sokkal tovább, mint a múlt havi EU-csúcs. A lehetőségek, mint Christine Lagarde francia pénzügyminiszter brüsszeli sajtótájékoztatóján elmondta, tágak. A vita során volt, aki a Tobin-adó bevezetését, vagyis a nemzetközi tranzakciók minimális megadóztatását szorgalmazta, mások a "Robin Hood"-adót, vagyis az energiacégek extraprofitjának megsarcolását javasolta, a franciák az üzemanyagok áfatartalmát maximálnák. Bécs szükségét látná egy uniós szintű extraprofitadónak, és az OMV-t hozta fel példának, amelynek a nyeresége négy esztendő alatt meghatszorozódott. Az EB feladatul kapta azt is, hogy vizsgálja meg a kőolaj drágulásához vezető pénzügyi okokat. Politikai megállapodás született arról, hogy az átláthatóbb piaci viszonyok érdekében a tagállamok ezentúl nem havonta, hanem hetente számot adnak nyersolajkészletükről.
Szintén októberben áll elő az EB a hitelminősítőkre vonatkozó szabályozási javaslattal. Charlie McCreevy, a belső piacért felelős biztos a kötelező regisztrációt és a felügyeletet emelte ki, majd utalt az unión kívüli együttműködés fontosságára, hiszen "a hitelminősítés globális üzleti tevékenység". Több miniszter is foglalkozott a meglódult inflációval, de ezúttal senki sem bírálta az Európai Központi Bankot a múlt heti kamatemelés miatt. (Korábban Párizs és Madrid is nemtetszését fejezte ki.) A pénzügyminiszterek az EB javaslatára figyelmeztették Londont túlzott költségvetési hiánya miatt és felszólították, hogy egy éven belül tegye meg a szükséges korrekciós lépéseket, egyúttal beszüntették az eljárást Varsó ellen. Joaquín Almunia, a monetáris politikáért felelős biztos megállapította, hogy az új tagállamok közül már csak Magyarország ellen folyik eljárás, de hozzátette: Budapest erőteljesen iparkodik, hogy deficitje jövőre a 3 százalékos referenciaérték alá kerüljön.
