A szlovákok nem panaszkodhatnak a végleges korona/euró árfolyam megállapítása előtt - vélik Brüsszelben -, hiszen a pozsonyi kormány kérésére az Európai Váltóárfolyam Mechanizmus tagjai május végén hozzájárultak a korona 17,6742 százalékos felértékeléséhez. Eszerint a hivatalos árfolyam 30,1260 korona/euró, amivel a szlovákok már igen jól járnának. A felértékelést a folyamatosan javuló szlovák gazdasági mutatók indokolták, ami - hangzott akkor a pénzügyminiszterek közleménye - segít a makrogazdaság stabilitásának megőrzésében, mindenekelőtt az árstabilitás garantálásában. Utóbbira kétségkívül szüksége van az országnak: ugyan meglódulóban van az euróövezet inflációja is, de a szlovák pénzromlás üteme ennél gyorsabb, bár várhatóan jövőre is a referenciaértéken belül marad. Nem véletlen, hogy az Európai Bizottság, az Európai Parlament és persze az uniós pénzügyminiszteri tanács (Ecofin) is az infláció elleni küzdelemre szólította fel Pozsonyt és az Európai Központi Bank is ezt emelte ki az euró szlovákiai bevezetéséről adott, különben negatív véleményében. Holnaptól mindenesetre nem lehet már változtatni az árfolyamon, a szlovák pénzügyminiszter pedig részt vehet euróövezeti kollégái informális havi találkozóján, amely mindig egy nappal előzi meg az Ecofin ülését.
Szlovákia 2005-ben írt ki nyilvános pályázatot az euró- és eurócent-érmékről, és a tervezés, jóváhagyás csaknem egy teljes esztendeig tartott. A bankjegyekkel nem kell törődnie és legalább rajtuk is van: a közös pénzt idén bevezető Ciprust például lefelejtették az elvileg Európát ábrázoló papírpénzről, miközben a nem uniós tag Izland rajta van. Cipruson egyébként még idén szeptemberig kötelező az árat a régi pénzben (fontban) is feltüntetni, de van, ahol párhuzamosan működik a két rendszer - az euróövezetbe az elsők között belépő Belgiumban például a legtöbb áruház a mai napig frankban is jelzi az árat.
