Brüsszelben tegnap hatalmas tiltakozó felvonulásra gyűltek össze a fuvarozók és a gazdák, tiltakozásul a magas üzemanyagárak miatt. Kamionokkal és traktorokkal torlaszolták el a főbb közlekedési útvonalakat és órákra megbénították a főváros közlekedését. A tüntetők, akikhez a taxisok is csatlakoztak, a kormány beavatkozását követelik, mert az egyre dráguló üzemanyag veszélyezteti a megélhetésüket. A belga gazdák tíznapos ultimátumot adtak a kormánynak, hogy kárpótolja jövedelemkiesésüket.
A magas energiaárak a csőd szélére sodorják a farmokat, amelyek nem tudják termelési költségeiket kigazdálkodni, mert az élelmiszerek felvásárlási ára alacsony. A belga közvélemény maguk mellé állítása érdekében ingyen osztottak tejet, tojásokat, baromfikészítményeket. Tegnapi akciójukat jelképesnek tekintik, s amennyiben a kormány nem válaszol a követeléseikre, akkor más eszközökhöz folyamodnak: a repülőterek, autópályák, kikötők és vasútállomások blokád alá helyezésével készek az egész ország megbénítására. A Brüsszelbe sereglett több száz kamionos szintén kompenzációt akar kikényszeríteni. Tüntettek a taxisok is, őket is ellehetetleníti a drágulás, a gázolaj ára idén már 20 százalékkal emelkedett. A kormány eddig csak annyit közölt, hogy adócsökkentésbe nem egyezik bele, mert a költségvetés nem engedheti meg a bevételkiesést. Ugyanakkor elképzelhető, hogy a légi közlekedéshez hasonlóan a fuvarozóknak is megengedik, hogy üzemanyagpótlékot számítsanak fel, vagyis növekvő költségeiket áthárítsák a fogyasztókra.
A nagy demonstráció időzítése nem volt véletlen. A ma kezdődő EU-csúcson az Európai Bizottság (EB) állásfoglalása alapján megvitatják a magas üzemanyagárat. Az EB elutasítja, hogy adócsökkentéssel enyhítsenek a terheken, arra hivatkozva, hogy az nem mérsékelné a fogyasztást, tehát az olajtermelők továbbra is magasan tarthatnák áraikat, immár a tagországok költségvetésének támogatásával. Az EB kompenzációs javaslata csak korlátozott beavatkozást tenne lehetővé, csupán a legelesettebbek számíthatnak célzott támogatásra. A brüsszeli javaslatok között szerepel az olajtársaságok profitjának erőteljesebb megadóztatása és az energiatakarékos termékek áfájának csökkentése. Osztrák kezdeményezésre viszont szó lesz a olajspekuláció külön megadóztatásáról is.
