BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kaotikus uniós csúcstalálkozó várható

A holnap kezdődő EU-csúcs nyitányát már ma megadja a Brüsszelbe igyekvő néhány száz belga kamionos, mivel megbénítják a főváros közlekedését.

2008. június 18. szerda, 09:57

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az egyre dráguló üzemanyag miatt tiltakozók számíthatnak az ugyancsak az EU központjába igyekvő gazdákra, akik viszont az élelmiszer-mizéria ellen demonstrálnak. A tiltakozás hulláma alighanem átcsap holnapra is, kérdés azonban, hogy lesz-e foganatja. Bár a csúcs napirendjén szerepel az egekbe szökő olajár és a dráguló élelmiszerek problémája (utóbbiból a gazdák egyáltalán nem profitálnak), ám az Európai Bizottság (EB) intése szerint a tagállamok csak célzott és átmeneti intézkedésekkel segíthetnek a legelesettebbeken.

Vagyis - az előjelek szerint - strukturális beavatkozás nem várható, központilag elhatározott, akár csak ideiglenes adócsökkentés sem valószínű. Az EB ugyanis azon a véleményen van, hogy ha beavatkoznak a piaci folyamatokba, akkor nem sikerül például energiatakarékosságra ösztönözni az embereket. Az utcákról bekiabálóknak viszont gyökeresen más a véleményük. Az üzemanyag drágulásának következménye alól lassan egyetlen szektor sem vonhatja ki magát, és bár az autóról még át lehet térni a tömegközlekedésre, a táplálkozásnak nemigen van alternatívája...

A csúcs másik témája a lisszaboni referendum lesz. A reformszerződés írországi leszavazása váratlan homokszem az uniós gépezetben. Már a hétfői luxemburgi külügyminiszteri találkozón kiderült, hogy nagy a belső nyomás a szerződést még nem ratifikált további nyolc tagállamon, hogy ne álljanak le a ratifikációs folyamattal. Ez előrevetíti a lehetséges megoldást, amiről most hallgatólagos megállapodást kötnek, de nem verik nagydobra. Idővel, amikor már Dublinban is megnyugszanak a kedélyek, leltárt készíthet az ír kormány, hogy melyek azok a pontok, amelyekben látványosan a mostani "nem" tábor elébe lehet menni.

A tagállamok - legkorábban talán majd az októberi csúcstalálkozón - elfogadhatnak egy nyilatkozatot, amelyben deklarálják, hogy Írország nem vesz részt a közös védelempolitikában, adórendszere is szuverén maradhat, mint ahogy maga dönthet az élethez való jog (abortusz) ügyében is. És mivel voltak, akik nehezményezték, hogy 2014-től kisebb létszámmal működik az Európai Bizottság, elképzelhető, hogy ebben is elébe mennek az íreknek, és senkit sem hagynak ki a testületből, még ha nem is mindenkinek lenne szavazati joga.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet