Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (angol rövidítése EIT) brüsszeli várakozások szerint Magyarországra kerül. Lengyelország az egyetlen tagállam, amely annak ellenére akadályozza a konszenzust, hogy a versenyképességért felelős miniszterek ülésén kiderült, nincs esélye saját jelöltjének, Wroclawnak. A miniszterek ugyanis májusban egyetértettek a két feltételben: az intézet központjának új tagállamban kell lennie, mégpedig ott, ahol még nem működik uniós intézmény. A jelöltek közül ennek a kritériumnak csupán Magyarország felel meg.
A miniszterek ma Brüsszelben többszörösen is rendhagyó találkozón döntenek a székhelyről. Egyrészt júniusban minden hivatalos miniszteri találkozónak Luxemburg ad otthont, az informális eszmecserének pedig a soros elnökség országa, jelen esetben Szlovénia. A mai ebéd nem hivatalos találkozó, ám amennyiben kialakul a konszenzus, akkor az ülésnek át kell alakulnia formálissá, hogy kihirdethesse a megállapodást. Rendhagyó azért is, mert mindenki tudja, hogy Varsó csak azért blokkolja a döntést, hogy saját általános pozícióját erősítse, vagyis beleegyezése érdekében akar valamilyen engedményt kicsikarni. A Gazeta Wyborcza lengyel napilap értesülése szerint a kormány így akarja elérni, hogy az EIT-t alkotó tudományos hálózatok egyike majd Wroclawba kerüljön. Ám a tudásközpontok és innovációs társulások elosztása nem a miniszterek hatásköre, így érdekesnek ígérkezik, hogy miként sikerül leszerelni Varsót. Kevéssé valószínű, de megtörténhet, hogy megmakacsolja magát, ez esetben a döntés a holnapi EU-csúcsra vár. Az biztos, hogy a lengyelek stratégiája rossz szájízt hagy maga után, hiszen a korábbi jelöltek is kérhettek volna valamit rugalmasságukért cserébe. Ráadásul amikor a külső határellenőrzéssel foglalkozó uniós ügynökség, a Frontex székhelyéről döntöttek, akkor Magyarország, látva, hogy a lengyelek jobban lobbiztak és több a támogatójuk, nem tett keresztbe. A sportszerűtlen varsói magatartás kihathat a magyar-lengyel viszonyra is.
