Valóra vált az EU vezetőinek rémálma: az európai alkotmány után a lisszaboni szerződést is leszavazták. A vezetőket sokkolta az eredmény, bár a három évvel ezelőtti holland és francia "nem" után edzettebbek. Ma már nincs szó Európa bénultságáról, ehelyett a ratifikáció folytatására szólítanak fel, ez azonban nem elég. Ahogy három éve, ma is megpróbálják elhitetni magukkal, hogy a leszavazás megtévesztettség eredménye, nem értik, miért ül fel a közvélemény a populista érveknek, miért nem azt hallják meg, hogy a reformszerződés igazi hozadéka az áttekinthetőbb, demokratikusabb, hatékonyabban működő Európai Unió. Pedig talán nem is olyan bonyolult a válasz. Mert miközben az uniós vezetők empátiát várnak az emberektől és az uniós intézmények működése előnyeinek felismerését hiányolják, maguk az empátiának a hiányáról tesznek tanúbizonyságot. Írországban a "nem-kampány" bőséges muníciót kapott a politikai elittől, miután az emberek azt látták: napjaik legégetőbb kérdéseire késik az uniós válasz. A megélhetésükben veszélyeztetett fuvarozók, halászok hetek óta tüntetnek, és tekintet nélkül foglalkozásukra, mindenkit sújt az élelmiszerek, üzemanyagok páratlan mértékű drágulása. Aligha volna demagóg követelés, hogy ilyenkor politikusaink ne az érvényes, ám merev uniós szabályok mögé bújjanak, hanem késedelem nélkül keressék a kreatív megoldásokat.
Mi lehet a kiút az ír nem után? Tudomásul venni, hogy túl nagy a távolság az emberek és a politikai elit között és folytatni a 2004 utáni evickélést, amikor a tagállamok száma 15-ről 27-re nőtt. Végül is nem bénult meg az unió, sőt, a bővítés után állapodtak meg jó évtizede vitatott kérdésekről. Kísérletezhetnek egy módosított reformszerződéssel is, amelyben felmentéseket kapnak az írek, amit csak a dublini parlamentnek kell ratifikálnia, hiszen nem befolyásolja alkotmányukat. Vagy pedig azt mondani, váltsunk át az alapszerződés által ma is biztosított "megerősített együttműködésre", amely a szorosabb integrációt követő országokat foglalhatja magában. Ezzel persze kettészakad Európa, ami viszont azzal az előnnyel járna, hogy mozgósítaná az EU-pártiakat - Írországban is.
