BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brüsszel megszünteti az eljárást Lengyelországgal szemben

2008. június 12. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Európai Bizottság (EB) azt javasolja az uniós pénzügyminisztereknek, hogy szüntessék meg a túlzott költségvetési deficit miatti eljárást Varsóval szemben, Londonnal szemben viszont indítsák el. Lengyelországnak tavaly sikerült a 2006-os 3,8 százalékról jelentős mértékben, 2 százalékra mérsékelnie a hiányt, és az idei kilátások is jók. Mind Brüsszel, mind Varsó 2,5 százalékra becsüli az idei deficitet, a jövő évet illetően a kormány 2 százalékkal, az EB 2,6 százalékkal számol. Tavaly a tervezettnél 1,5 százalékkal kisebbek voltak a kiadások, elsősorban azért, mert nem indexálták a szociális juttatásokat. Az EB szerint nem fenyeget a veszély, hogy ismét vészes közelségbe kerülnének a 3 százalékos deficitplafonhoz, ennek ellenére arra inti Varsót, hogy képezzen megfelelő tartalékokat. Erre annál is inkább szükség van, mert idén tovább emelkedik az infláció és a parlament által már elfogadott jövedelemadó-csökkentésnek is inflációgerjesztő hatása lehet. Brüsszel emellett nem látja, hogy az adócsökkentéssel együtt hozott intézkedések valóban kompenzálnák a kieső bevételeket.
Nagy-Britannia ellen alig két évvel azután javasol újabb eljárást az EB a túlzott deficit miatt, hogy az előzőt megszüntették. Gordon Brown kormánya az idén márciusig tartó tavalyi pénzügyi évben 3,2 százalékos államháztartási hiányt produkált, ami jóval meghaladja mind az EB által korábban prognosztizált 2,6 százalékot, mind a 3 százalékos plafont. Brüsszel szerint - hacsak nem történik jelentős kiigazítás - idén és jövőre is 3,3 százalék várható. A kormány szerint Brüsszel nem veszi eléggé figyelembe az eurózóna átlagánál sokkal alacsonyabb államadósságot, az infrastruktúra és a közszolgáltatások fejlesztésére fordított befektetéseket és a gazdasági ciklust. A kabinet szerint "kellően óvatos" gazdaságpolitikát folytatnak. Az EB viszont azt veti London szemére, hogy a két évvel ezelőtti impozáns gazdasági növekedését nem használta fel tartalék képzésére, és bár a GDP-arányos államadósság csak 43 százalékos, de 2001 óta növekvő tendenciát mutat.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet