Az Európai Bizottság (EB) új eljárást indít Berlin ellen, mert a német állam nem teljesíti az Európai Bíróság tavaly októberi ítéletét a VW autógyár tulajdonosi jogai ügyében. A luxemburgi bíróság az uniós jogokkal összeegyeztethetetlennek találta Alsó-Szászország különleges jogait a Volkswagen cégben. Nevezetesen annak eltörlését rendelte el, hogy a VW bármely tulajdonosa - a tulajdoni hányadtól függetlenül - legfeljebb a szavazati jogok 20 százalékával rendelkezhet. A szövetségi kormány ezt hajlandó ugyan megszüntetni, ám a jogszabálytervezet előírja, hogy stratégiai döntésekhez a tulajdonosok legalább nyolcvan százalékának a hozzájárulása szükséges. Mivel Alsó-Szászország a VW-részvények 20 százalékával rendelkezik, a törvény a kisebbség blokkoló lehetőségét tartalmazza. Charlie McCreevy, az EB belső piacért felelős tagja szerint ez továbbra is sérti a közösségi jogot, ezért új eljárásban kötelezi Berlint, hogy a tavalyi ítélet érelmében járjon el. Szóvivője, Oliver Drewes tegnap megerősítette, hogy a német állam két hónapot kap a törvény módosítására, és amennyiben változatlanul hagyja a tartomány jogait, akkor újra az Európai Bíróság elé kerül az ügy.
"Az álláspontok világosak, ismert, hogy mit követel Brüsszel, tudjuk, mit akar Berlin. Ismét az Európai Bíróságnak kell majd állást foglalnia, és amennyiben Berlin ellen dönt, akkor határozhat az esetleges bírságról is." Drewes hozzátette, hogy a lex VW ebben a formájában nyilvánvalóan sérti az unió egyik alapjogát, vagyis akadályozza a tőke szabad mozgását.
