Egyetlen ellenszavazaton múlott, hogy a tudománypolitikáért felelős uniós miniszterek csütörtök éjszakába nyúló informális vacsoráján az öt jelölt város közül Budapestet jelöljék meg a létrehozandó Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EITI) székhelyeként. Az már a találkozó elején kiderült, hogy Spanyolország és Németország hajlandó lemondani arról, hogy Sant Cugat del Valles, illetve Jéna adjon otthont az intézetnek, miután a tagállamok többsége amellett volt, hogy új tagállamba kerüljön az EITI. Bécs és Pozsony mint közös jelölt amiatt esett ki, hogy olyan országot kívántak választani, amelyben még egyáltalán nincs uniós ügynökség. Ezzel elvben a lengyel Wroclaw is kiesett, mivel Lengyelországban már van egy uniós hivatal. Lengyelország korábban már maga mellé állította Dániát, Írországot, Hollandiát, Litvániát, Lettországot és Svédországot, de szövetségesei elpártoltak, mivel belátták, hogy Wroclaw nem felel meg ennek a kritériumnak. Ezzel egyértelművé vált, hogy Budapestet nem lehet elütni az EITI-től.
Varsó azonban megmakacsolta magát, így a döntést végül is elnapolták június 18-ára, amely csak egy nappal előzi meg az EU-csúcsot. Vagyis Lengyelországnak ugyan már nincs esélye, hogy a Budapest mögött felsorakozott tagállamokat eltérítse, ám vétójogának feladását megpróbálhatja a színfalak mögött valami másra váltani: például egy ígéretre, hogy kompenzálják majd az új uniós vezető posztok elosztásánál. Arra a kérdésre viszont adósak maradnak a válasszal, hogy miért is kellene Varsót kárpótolni.
