Az EU külügyminiszterei tegnapi brüsszeli találkozójukon jóváhagyták az EU-orosz megállapodásról szóló tárgyalásokra szóló felhatalmazást. A kezdetben Varsó, majd Vilnius vétója miatt másfél éves késlekedéssel megszületett jóváhagyás nyomán június 26-án a szibériai EU-orosz csúcstalálkozón startolhatnak a tárgyalások. Ez lesz az első alkalom, hogy az EU vezetői hivatalosan találkoznak Dmitrij Medvegyev új orosz elnökkel. Az EU-Oroszország együttműködési és partneri megállapodás ugyan tavaly lejárt, de amíg nem lép új a helyébe, automatikusan a régi marad érvényben. Lengyelország és Litvánia is elsősorban bilaterális problémákkal indokolta a felhatalmazás akadályozását: Varsó húsexportjának - azóta feloldott - embargóját kifogásolta, Vilnius mindenekelőtt az energiaszállítást akarta biztonságosabb alapokra helyezni. Tekintettel a napirenden lévő témák komplexitására, az EU soros elnöke, Dimitrij Rupel szlovén külügyminiszter a tárgyalások elhúzódását jósolja: legalább egy évvel számol, és a majdani megállapodás ratifikálására is legalább ennyi időt hagy.
Az EU stratégiai partnerségre, stratégiai megállapodásra törekszik - hangsúlyozta Benita Ferrero-Waldner külkapcsolatokért felelős biztos (képünkön). Brüsszel mindenekelőtt az energiaellátás szerződéses garanciáit kívánja rögzíteni, amelynek során három alapelvet tart szem előtt: a szállítások transzparenciáját, diszkriminációmentes jellegét és a piacgazdaság szabályainak érvényesülését. Ezek lényegében azonosak az energiachartában lefektetett elvekkel, amelyhez azonban Oroszország nem kívánt csatlakozni. Az energetika mellett számos egyéb témáról is megállapodást kívánnak kötni, így a kereskedelempolitikáról, tudományos és kulturális együttműködésről, közlekedési projektekről, valamint új határátkelőhelyekről. Litvánia kérésére az úgynevezett befagyott konfliktusok, a moldovai és grúziai orosz beavatkozás kérdése is napirendre kerül.
