Az Európai Bizottság (EB) bővítené azoknak a befektetéseknek a körét, amelyek hozamát egy adott tagállam más EU-ország nem rezidens polgárai esetében megadóztatná. Az uniós pénzügyminiszterek tegnap az úgynevezett forrásadóról készült brüsszeli időközi értékelésről tárgyaltak. Kovács László adópolitikáért felelős biztos jelentésének különös aktualitást ad, hogy a közelmúltban kiderült: egyes liechtensteini bankok olyan konstrukciókat kínáltak uniós állampolgároknak, amelyekkel sikerült elkerülniük a forrásadó megfizetését, sőt azt is, hogy fekete jövedelmükről hazai adóhatóságuk tudomást szerezzen. Három esztendeje a tagállamok tájékoztatják egymás adóhivatalát a nem rezidensek takarékbetétjéről. A jövőben a brüsszeli elképzelések szerint jelentősen korlátozzák a kibúvókat. Kovács azt szeretné, ha minél előbb megszűnne Ausztria, Luxemburg és Belgium kiváltsága, hogy fenntarthatják a banktitkot és csupán a nem rezidensek takarékbetétjeiért járó kamatokra vetnek ki adót, amelyet anonim átutalnak a betétes hazája adóhivatalának. Az érintettek azonban erről hallani sem akarnak.
Egy másik javaslat szerint kiszélesítenék a "befektetési termékek" körét, és nem csak a kamatjövedelmet, de minden tőkejövedelmet, vagyis például az osztalékot, a befektetési alapok vagy a befektetéshez kötött életbiztosítások hozamát is megadóztatnák. Ugyancsak a trükközés megakadályozását szolgálná, ha nem csak a természetes személyeket, de például az alapítványok jövedelmét is vizsgálnák. (Német és osztrák liechtensteini befektetők így kerülték el a kamatadót.) A pénzügyminiszterek általában nyitottak a javaslatokra, sőt Peer Steinbrück német pénzügyminiszter ennél is messzebb menne: ő ugyanis úgy véli, hogy súlyos milliárdokat lehetne megfogni egy szigorúbb szabályozással. Becslések szerint a német adóhivatalt elkerülő jövedelmek évente 30 milliárd euró kárt okoznak a kincstárnak. Az ecofin előtt lévő másik téma a menedzseri jövedelmek és jutalmak csökkentése. Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő és pénzügyminiszter szerint elérkezett az ideje annak, hogy a növekedés gyümölcséből mások is részesüljenek. Szerinte adóeszközökkel kellene büntetni az irreálisan magas végkielégítéseket, részvényopciós jutalmakat és egyfajta erkölcsi kódexet kellene kidolgozni.
