BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Haladékot kap az európai autóipar?

2008. május 13. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Európai Unió GDP-jének 3 százalékát, a munkaerő 7 százalékát adó európai autóipari cégek azért lobbiznak, hogy a brüsszeli javaslathoz képest három évvel később, csak 2015-től legyen érvényes a gépjárműmotorok szén-dioxid-kibocsátásának átlagos csökkentése. A főként a német autóipar részéről hallható tiltakozás nemcsak Angela Merkel kancellárnál, hanem a szintén német Günter Verheugen iparpolitikai biztosnál is értő fülekre talál. A biztos a Handelsblattnak adott interjújában túl ambiciózusnak minősítette a kilométerenként 120 gramm szén-dioxid-kibocsátást - szemben a mai 160 grammal. Szerinte erre még nincs felkészülve az ipar, könnyebben volna teljesíthető 2015-től. Brüsszel már korábban is engedményt tett, amikor felvetette, hogy együttműködő autógyárak esetében közös, átlagos értéket vizsgáljanak. Ez azt jelentené, hogy az alacsonyabb fogyasztású autókat és a nagyobb térfogatú motorokat gyártó két külön cég kooperációja esetén az utóbbit sem kellene büntetni, ha az átlag nem haladja meg a 120 grammot. Kérdés, hajlandó-e engedményre a társdöntési jogkörrel bíró Európai Parlament és kompromisszumra bírható lesz-e a zöldebb autókról híres Olaszország vagy Franciaország.
Az Európai Bizottság (EB) egyébként a jövő héten javasolni fogja, hogy a közlekedés biztonságának növelése céljából tegyenek kötelezővé bizonyos extra felszereléseket a gépkocsikban. Ezek közé tartozik az ESC menetstabilizáló, amely jelenleg is alap-, de legalábbis opciós felszerelés a középkategóriás autók felsőbb szegmenseiben. Az EB adatai szerint normális körülmények között 20, nedves úton már 30-40 százalékkal mérsékli a balesetek számát. Hasonlóan kötelezővé tenné az EB azt a műszert is, amely az autógumi elégtelen nyomását jelzi. Ha az előírtnál kisebb a levegő nyomása, az nemcsak az üzemanyag-fogyasztást növeli, hanem a baleset esélyét is. Mindez javítaná ugyan az életminőséget, viszont többletkiadásokat jelentene a vásárlóknak.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet