BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A belgák sem angyalok

2008. május 12. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bár Belgiumot gyakran emlegetik adóparadicsomként, ez csak a nem dolgozó vagyonosokra igaz. Sőt, az adóterhek szempontjából a Világbank nemzetközi rangsorolásában Belgium Franciaország és Hollandia után tavaly a harmadik helyen állt. A belgákat legfeljebb az vigasztalhatja, hogy 2006-ban még ezüstérmes volt. A belga adóbevétel a GDP 44 százalékát teszi ki. A személyi jövedelemadó öt sávból áll, havi hétezer euróig a legalacsonyabb, 25 százalékos kulcs érvényes, de például 31 ezer fölött már a legmagasabb adókulcsot, 50 százalékot kell fizetni.
A kiemelten keresők a társadalombiztosítási illetékkel együtt bruttó jövedelmüknek akár 65 százalékát is leperkálják az államnak. Papíron. Mert azért az is igaz, hogy meglehetősen hosszú az adóalapot csökkentő tételek listája: a környezetbarát autó, a lakás-ház környezetkímélő felújítása (például nyílászárók cseréje, jobb hatásfokú központi fűtés beszerelése), de levonható a jelzálogkölcsön törlesztőkamata vagy bizonyos határig a tőkeépítő életbiztosítás vagy kiegészítő nyugdíjalap-befizetés is.
Nem járt sikerrel a belgák külföldi takarékbetétjeinek hazacsalogatására bejelentett adóamnesztia sem. (Az elmaradt adót a hazatalált pénzek egyszeri megadóztatásával lehetett megváltani.) Bár minden belga az adóbevalló íven nyilatkozik arról, hogy van-e külföldön bankszámlája, kivételnek számított, aki a kérdésre igennel válaszolt. Az éppen a napokban kiszivárgott adat szerint bőven százezer fölött van azok száma, akiknek külföldi betétjük van, és a feltételezések szerint nagy részük illegális.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet