BUX 139018.07 -0,34 %
OTP 44890 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már a választók kétharmada aggódik a gazdasági helyzet miatt

2008. április 21. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az USA választópolgárai messze a gazdaság helyzete miatt aggódnak legjobban az elnökválasztási kampány témái közül - derül ki az AP hírügynökség és a Yahoo News tegnap publikált felméréséből. Miközben a felmérésben részt vevők novemberben még az üzemanyagárak emelkedését és az egészségügyet is fontosabb ügynek tartották a gazdaság helyzeténél, addig mára az akkorihoz képest másfélszer annyian osztoztak a növekedés leállása miatti félelemben. Így nagyjából a több mint 1800 megkérdezett kétharmada tartotta számon a gazdaságot mint számára fontos kérdést, amit - szintén jelentős emelkedéssel - a benzinár követett. A kampány legfontosabb témái között az egészségügy a harmadik helyre csúszott vissza, míg a negyedik leggyakrabban említett ügy továbbra is az iraki konfliktus.
Erre a választói hangulatra érzett rá múlt héten a Republikánus Párt elnökjelöltje, John McCain is, amikor egy pittsburghi rendezvényen fejtette ki gazdaságpolitikai programját (mind ez idáig a legrészletesebben). Ennek központi elemét a különböző adócsökkentési elképzelések adták. McCain a jelenlegi 35 százalékról 25 százalékra csökkentené az átlagos társaságiadó-terhelést, amit indokolhat, hogy az OECD-országok közül - egyes elemzések szerint - csak Japánban nagyobb az elvonás (igaz, az USA-ban számos adókedvezmény csökkenti az effektív adókulcsot). Ennél is népszerűbb lehet a republikánus jelölt azon javaslata, amely szerint május végétől szeptember elejéig felfüggesztenének minden, az üzemanyagárakra rakódó szövetségi elvonást. A literenként kevesebb mint 8 forintnak megfelelő elvonás elengedése (egy liter benzin nagyjából 143 forintba kerül) a republikánus jelölt reményei szerint érezhető költségvetési élénkítési eszköz lenne a recesszió felé tartó gazdaság számára. A felvetés egyébként nem kifejezetten eredeti: a friss emlékezetű amerikai sajtó rögtön fel is tárta, hogy már 1996-ban hasonló megoldással kampányolt az akkori republikánus jelölt, Bob Dole, illetve 2006-ban is született egy hasonló tartalmú szenátusi javaslat. Az arizonai szenátor különböző adójavaslatai saját számításai szerint 200 milliárd dollárba kerülnének, igaz, ebben még nincs benne a George W. Bush-féle átmeneti adókönnyítések meghosszabbításának majdnem ekkora cechje. A beszéd összességében érezhető elmozdulást jelentett McCain korábbi években hangoztatott fiskális "héja" álláspontjához képest, amennyiben sokkal erőteljesebben épített a republikánus mainstreamben Ronald Reagan óta kiindulópontként kezelt adómérséklési retorikára (az említett, elsősorban a felsőbb osztályok számára kedvező átmeneti adókönnyítést annak idején meg sem szavazta a szenátor). Ezt látszik alátámasztani az is, hogy a februárban még első ciklusának végére kiegyensúlyozott költségvetést ígérő McCain ma már csak nyolc év, vagyis két elnöki ciklus elteltével látja ugyanezt vállalhatónak. Az adócsökkentéseket a jelölt egyik vezető gazdasági tanácsadója és potenciális pénzügyminiszter-jelöltje, Phil Gramm elsősorban a kiadások lefaragásával látja megoldhatónak, ezen belül fontos lépésként a többlettámogatást igénylő képviselői költségvetési módosító indítványokat szorítanák vissza, ezek 2006-2007-ben összesen 35 milliárd dollárt tettek ki.
McCain adójavaslataira az Obama-kampány azzal reagált, hogy ez nem más, mint a Bush-féle felelőtlen adócsökkentési politika folytatása, mely olyan időszakban ad ajándékcsomagot az amerikai üzleti szférának, amikor egy vezérigazgató egy nap alatt többet kereshet, mint egy munkás egy év alatt.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet